Wtorek, 18.6.2024
Name days: Elżbieta / Marek / Paula
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

DZIEŃ WODY

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

 

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony  22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w czasie konferencji UNCED w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w r. 1993 r.            

Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości - gotując, myjąc się, piorąc, zmywając. Świadomość, że życiodajny płyn pokrywa 71% powierzchni globu powoduje, iż traktujemy go jako dobro nieograniczone i ogólnodostępne. Tymczasem jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż jeden procent to woda pitna. Według prognoz WWF zasoby te będą się kurczyły wraz ze zwiększaniem się liczebności mieszkańców Ziemi.

Narastające zagrożenia związane z pogarszającym się stanem zasobów wody pitnej spowodowały, że rozwiązań w tej kwestii poszukuje się obecnie w skali globalnej, na forum najważniejszych organizacji międzynarodowych.

Każdy z nas ma wpływ na zasoby wody poprzez jej codzienne używanie!

Obecnie przez brak dostępu do czystej wody umierają 2 mln dzieci rocznie. W wielu częściach Afryki to właśnie one wraz z rodzicami lub bez podążają w wielokilometrowe wyprawy po wodę.

 Co możemy zrobić? -  bardzo wiele! np.

 - brać prysznic (15-30 l) zamiast kąpieli w wannie (100 i więcej l)

- zakręcać wodę przy myciu zębów

- dokręcać  kran (w ciągu nocy z kapiącego kranu uzbiera się wiadro wody)

- nie prać pod bieżącą  wodą, włączać pralkę gdy zbierze się pełen wkład

- korzystać z przycisku oszczędne spłukiwanie toalety” …

Jeśli  tych kilka nawyków wpiszemy jako styl życia, pomożemy  nie tylko zaoszczędzić wodę, ale także swoje fundusze!

 

Już kolejny raz obchodzimy Dzień Wody w naszym przedszkolu. Staramy się nauczyć dzieci szanowania i odpowiedzialnego użytkowania jej. Zwracamy się jednocześnie z prośbą do państwa o współpracę w kształtowaniu świadomości oraz nawyków oszczędnego gospodarowania wodą.

 

Opracowała Marzena K.

 

Galeria Zdjęć