Wtorek, 18.6.2024
Name days: Elżbieta / Marek / Paula
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

„JARZĘBINKOWE KUCHCIKOWO” - gotujemy zdrowo i regionalnie” – innowacja pedagogiczna

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

 

Autor innowacji: Monika Rybak  

Realizacja przy współpracy z: A.Błaszczyk, B.Arshad

1.Cel główny innowacji:

-  rozbudzanie zainteresowania dziedziną kulinarną, zapoznanie z zdrową żywnością i potrawami charakterystycznymi dla naszego regionu

Opis  innowacji: Innowacja  będzie realizowana od października 2017r. i kontynuowana do czerwca 2018r.  w grupie 4- latków „jagody” i 6- latków „kasztany”.

Innowacja ma na celu zwrócenie uwagi, na jakość pokarmów oraz jego rolę dla zdrowia i edukacji dzieci. Wprowadzenie sztuki kulinarnej poszerza zakres treści programowych  realizowanych w naszym przedszkolu, a więc promujemy zdrowe odżywianie  dzieci w przedszkolu i w domu, przypomnimy regionalne potrawy , a także chcemy zniwelować złe nawyki żywieniowe.

Innowacja ta ma pozwolić nam przekazać dzieciom czym jest jedzenie, skąd się bierze i  dlaczego jest takie ważne. Poprzez zapraszanie różnych ekspertów – dietetyk , kucharz, zwrócimy uwagę na rolę pokarmu dla zdrowia i edukacji dzieci. Naszym celem jest też uświadomienie dzieciom , że same mogą decydować , czy chcą jeść zdrowo i odrzucić produkty niezdrowe. Pragniemy przekonać naszych „małych kucharzy” , że gotowanie jest łatwe i przyjemne i wzbogaci to w nich wiarę we własne możliwości, umiejętności.

 W realizację innowacji zamierzamy włączyć rodziców, dla których zdrowy tryb życia ich dzieci jest dla nich priorytetem wychowawczym. Planujemy zaangażować ich w czynny udział w warsztatach kulinarnych i  aby również oni mogli zaprezentować regionalne potrawy przygotowywane w ich domach, konkurs fotograficzny ze zdjęciami z ich wspólnego „kuchcikowania „ z dziećmi w domach, zajęcia otwarte połączone z teatrzykami o zdrowiu, przygotowaniach do wydania książki kucharskiej. Nasze zajęcia pragniemy uatrakcyjnić wycieczkami do „Restauracji Lazur”, „Restauracji Nastrojowa”, gdzie poznamy pracę kucharzy i potrawy słynące z naszego miasta oraz Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowie Wlkp., gdzie będą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych.

  Nowatorstwem tej innowacji jest to , że poszerzy również  wiedzę naszych dzieci w zakresie treści matematycznych ( odmierzanie produktów, przeliczanie, ważenie ) językowej ( wzbogacenie słownictwa wyrazów, umiejętne zdawanie pytań i  szukanie na nich odpowiedzi, czytanie bajek), artystycznej ( dekorowanie, estetyka, wygląd potraw, malowanie obrusów, serwetek , łyżek drewnianych z wykorzystaniem wzorów regionalnych) przyrodniczej( skąd się biorą produkty jadalne, zabawy badawcze, kącik zielarski), rozwijanie relacji interpersonalnych  ( praca grupach, podział obowiązków). Natomiast włączając rodziców do naszych działań kulinarnych  zacieśnimy więzi rodzinne i możliwość poświęcenia większej uwagi swojemu dziecku nie tylko w przedszkolu, ale i w domu.

 

 

Galeria Zdjęć