Środa, 24.7.2024
Name days: Kinga / Krystyna / Michalina
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

„Witamy w przedszkolu – poznajemy nowych kolegów i koleżanki”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Innowacja pedagogiczna: Razem bawić się weselej – adaptacja i integracja dzieci młodszych w przedszkolu realizowana w Publicznym Przedszkolu nr 1 „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach w roku szkolnym 2013-2014

zarejestrowana przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu pod numerem: 5361.2.84.2013.

Autor innowacji: mgr Marzena Karbowiak nauczyciel dyplomowany

Realizatorzy innowacji:

  • Marzena Karbowiak,
  • Izabela Gramont,
  • Katarzyna Świrta,
  • Lidia Gądziak

Wstęp

„Gdy witałem przedszkole jako maluch spłakany,

Nie mówiłem dzień dobry i trzymałem się mamy.

No,  a teraz popatrzcie, jaka wielka odmiana,

Czytam liczę i tańczę i nie trzyma mnie mama.” …

Przytoczony fragment wiersza trafnie ilustruje, choć w dużym skrócie, proces zmian zachodzących w życiu dziecka w wieku przedszkolnym. I choć jako placówka opiekuńczo – wychowawczo – dydaktyczna staramy się stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju dziecka, to jednak ogrom zmian w życiu dziecka przychodzącego do przedszkola jest tak wielki, że trudno wymagać i oczekiwać, że adaptacja będzie łatwa i bezbolesna. Nowe środowisko, rozłąka z bliskimi, niepewność, lęk, płacz innych dzieci, który tak łatwo przywołuje  wspomnienia rodziców i jak lawina udziela się innym są trudnym przeżyciem dla dziecka.

Ponieważ dzieci zazwyczaj łatwo nawiązują ze sobą kontakty, a starsze przedszkolaki są dowodem na to, że trudny czas mija, a przedszkole jest drugim domem stąd pomysł na podjęcie działań adaptacyjno - integracyjnych dzieci rozpoczynających naukę w przedszkolu ze starszą grupą.

Innowacja pedagogiczna „Witamy w przedszkolu – poznajemy nowych kolegów i koleżanki” – to zaplanowany cykl spotkań adaptacyjno - integracyjnych dzieci 2,5-letnich rozpoczynających naukę w przedszkolu ze starszą grupą przedszkolaków w celu zainteresowania i wdrożenia maluchów w życie przedszkolne. Celem wspólnych spotkań jest ukazanie przedszkola jako miejsca zabaw i radości oraz stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery ułatwiającej adaptację oraz integrację maluchów. Doświadczenie oraz umiejętności dzieci starszych pomogą również włączy się maluszkom  do wspólnej zabawy z innymi dziećmi.

I chociaż innowacja kierowana jest głównie do grupy 2,5-latków wymierne efekty wychowawcze, społeczne i edukacyjne niesie również dzieciom starszym biorącym w niej udział.

Cel ogólny: stworzenie sytuacji aktywizujących dzieci 2,5 – letnie w życiu oraz środowisku przedszkolnym.

Termin realizacji innowacji: listopad 2013 – luty 2014

„Poznajmy się!”

 7 listopada 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne dzieci 2,5-letnich z sali poziomkowej z dziećmi 6-letnimi z sali borowikowej. Maluchy z zainteresowaniem obserwowały występy starszych kolegów. Wzięły również udział we wspólnej zabawie „Dziwne plamy” oraz „Idzie wąż”.


„W świątecznym nastroju”

12 grudnia 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie integracyjne dzieci z sali poziomkowej i borowikowej. Dzieci przywitały się piosenką, a następnie w  zabawie w parach witały się różnymi częściami ciała.

Nawiązując do zbliżających się świąt obie grupy zaśpiewały piosenki o Mikołaju, a następnie 6-latki zaprosiły do wspólnej zabawy ruchowej „saneczki”, którymi przecież Mikołaj jeździ rozwożąc prezenty.

Na zakończenie bawiliśmy się w zabawę „Mały kotek sobie śpi”. Początkowo kotkami były dzieci starsze, ale już w kolejnej powtórce znalazły się chętne maluchy, które naśladowały kotka.


Spotkanie na Leśnej Polanie

23 stycznia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie integracyjne. Tym razem byliśmy gośćmi starszych kolegów z Leśnej Polany. Było to dla nas nowe doświadczenie – inna sala, nowi koledzy.

Prowadzone przez panią Lidkę zabawy muzyczno-ruchowe przy pianinie pomogły nawiązać wzajemne relacje i dzieci chętnie włączyły się do wspólnej zabawy. Również te, które w poprzednich spotkaniach były obserwatorami brały czynny udział. Na zakończenie dzieci dostały obrazek ptaszka do pokolorowania, który był nawiązaniem do treści prowadzonych zabaw.

W karnawałowym nastroju

24 lutego 2014 roku odbyło się już ostatnie spotkanie z serii zaplanowanych spotkań integracyjnych dzieci 2,5-letnich ze starszymi kolegami. Tym razem odwiedzili nas nasi znajomi z sali borowikowej. Jak na karnawał przystało nie obyło się bez wspólnej zabawy, do której chętnie włączyły się obie grupy.

Miłą niespodzianką był słodki upominek oraz  zaprezentowany przez 6-latki układ taneczny do muzyki współczesnej, który bardzo spodobał się maluchom.Galeria Zdjęć