Czwartek, 13.6.2024
Name days: Antoni / Lucjan / Grzegorz
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Projekt „Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się – kształcenie uczuć patriotycznych przedszkolaków w oparciu o życie i działalność Ignacego Jana Paderewskiego”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Ignacy Jan i jego plan

W szkole Podstawowej w Skalmierzycach, podczas rodzinnego festynu odbyły się warsztaty w ramach realizacji projektu „Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się – kształcenie uczuć patriotycznych przedszkolaków  w oparciu o życie i działalność Ignacego Jana Paderewskiego” dla dzieci, rodziców, gości  pt  ,, Ignacy Jan i jego plan”.

Dzieci i  dorośli mogli zapoznać się  z niezwykłym życiem, sukcesami i światową popularnością Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy uczestnik warsztatów mógł  sam dążyć do celu, aby zagrać ulubiony utwór kompozytora. Niejednokrotnie trzeba było podejmować wiele prób, aby pięknie brzmiała melodia ponadczasowego utworu ,,W murowanej piwnicy” skomponowanego przez polskiego, znanego muzyka. Dzieci z grupy wrzosowej i orzechowej dla wszystkich uczestników zatańczyli ludowy taniec zbójnicki, który wzbudził duży podziw.

Po festynie, przez następne kilka dni uczniowie ze szkoły mogli zgłębiać wiedzę o życiu  i bogatej twórczości Paderewskiego.

Relacja wideo "Ignacy Jan i jego plan" - kliknij tutaj„W podróż z Ignacym”

W holu naszego przedszkola pojawiła się niezwykła wystawa. Została ona zrealizowana w ramach projektu:

„Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się – kształcenie uczuć patriotycznych przedszkolaków  w oparciu o życie i działalność Ignacego Jana Paderewskiego”

We współpracy z rodzicami, dziadkami przedszkolaków oraz Centrum Kultury z Nowych Skalmierzyc powstała w naszym przedszkolu bardzo interesująca wystawa o Ignacym Janie Paderewskim. Dzieci przy pomocy pań stworzyły z kartonów lokomotywę, fortepian, lampę gazową oraz portret Ignacego Jana Paderewskiego. Cała społeczność przedszkola, z pomocą Centrum Kultury z Nowych Skalmierzyc, włączyła się do stworzenia bardzo interesującego kącika historyczno – muzycznego o Ignacym Janie Paderewskim, który chętnie oglądają przedszkolacy z rodzinami.

Dzięki tej wystawie dzieci poznały kawałek historii, a rodzice i starsi mogli się przenieść myślami w czasy sprzed wielu lat!

Relacja wideo „W podróż z Ignacym” - kliknij tutaj„Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się …”

Dzisiaj w przedszkolu mieliśmy okazję gościć grupę rekonstrukcyjną, która przeniosła przedszkolaków w czasy powstania wielkopolskiego. Pokaz przeprowadzony został z udziałem publiczności i przy wykorzystaniu bezpiecznych replik sprzętu bojowego i wyposażenia. W postacie powstańców wcielili się harcerze. Była to cenna lekcja historii i niezwykłe doświadczenie.

Ignacy Paderewski - Ignaś - nauczył dzieci, aby się nigdy nie poddawały w dążeniu do celu a także tego jak być wytrwałym, pracowitym i kochać swój kraj. Mali patrioci zaprezentowali program artystyczny, w którym nie zabrakło piosenek i wierszy patriotycznych, jak również tańca zbójnickiego, napisanego przez wybitnego muzyka.

Relacja zdjęciowa  „Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się …” - kliknij tutaj


Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia uroczyście rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu realizację projektu: „Każde dziecko wie i jak Paderewski nigdy nie podda się – kształcenie uczuć patriotycznych przedszkolaków  w oparciu o życie i działalność Ignacego Jana Paderewskiego”. W tym dniu obchodziliśmy również święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto upamiętniające zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919. Nasze starsze przedszkolaki wykonały pracę plastyczną przestawiającą orła z flagi powstańczej i poznały postać Ignacego Jana Paderewskiego.

Relacja zdjęciowa "Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego" - kliknij tutaj


Galeria Zdjęć