Czwartek, 8.6.2023
Name days: Jadwiga / Seweryn
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

6-latki z sali jaworowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawca: Monika Rybak

Nauczyciele : Katarzyna Świrta, Marzena Karbowiak, Małgorzata Brudzeńska, Wioletta Kostera

Godziny dostępności nauczycieli:

Monika Rybak : poniedziałek 15:30 - 16:00 

Katarzyna Świrta : środa 15:30 - 16:00

Godziny dostępności logopedy: 

Marzena Karbowiak : środa 15:00 - 15:30
Zabawy integracyjne z dziećmi z grupy borowikowej i leśna polana

Wielkanoc

   Poznajemy muzykę klasyczną- wirtuoz fortepianu Ignacy Jan Paderewski

W naszej grupie pragniemy uwrażliwić dzieci na muzykę klasyczną, dlatego przeprowadziliśmy cykl zajęć o wirtuozie fortepianu I.J.Paderewskim .Na początku dzieci poznały historię życia małego Ignacego przedstawioną w formie teatrzyku, na podstawie książki „Ignacy  Jan Paderewski i jego plan, czyli jak Paderewski wygrał niepodległość na fortepianie”.  Oglądaliśmy również film edukacyjny, czyli cykl 10 odcinków „Ignacy Jan i jego plan”.W przedszkolu dysponujemy instrumentem – pianino, dlatego dzieci miały możliwość jego poznania, czyli  dowiedziały się  z jakich elementów składa się pianino, w jaki sposób wydobywa się dźwięki itp. Jak na badaczy przystało każdy z przedszkolaków starał się zaspokoić swoją ciekawość zaglądając do wnętrza pianina. Dzieci dowiedziały się również, kiedy powstał pierwszy fortepian i do czego służą pedały w  pianinie. Nauczycielki zagrały kilka utworów Ignacego Jana Paderewskiego, a dzieci które wykazują zdolności muzyczne i uczęszczają na naukę gry na fortepianie – wykonały znane utwory dla pozostałych rówieśników. W przedszkolu dzieci podczas odpoczynku i swobodnych zabaw słuchały również utworów Ignacego Jana Paderewskiego.  Dzięki zdobytej wiedzy 6-latki  wykonały na zajęciach twórczych wyklejankę „klawiatury fortepianu” oraz plakat  „Ignacy Jan Paderewski – wirtuoz fortepianu”.Wiemy, że dzięki takim działaniom wykształcimy przyszłego odbiorcę sztuki i kultury, wrażliwego i twórczego człowieka. Odkryjemy w naszych przedszkolakach talenty muzyczne, taneczne, aktorskie i plastyczne.

  Wiosenny kącik przyrody

   W naszej grupie na oknie już wiosna zawitała, ponieważ jaworowi  ogrodnicy wsadzili już cebulki, nasiona do doniczek, zasiali rzeżuchę na wacie. Dzieci poznały również co jest potrzebne, aby nasze rośliny były piękne i zdrowe. Dlatego ustaliliśmy dyżur przyrodników, którzy podlewali  rośliny na oknie. Naszą  rzeżuchę i szczypiorek wykorzystamy podczas dekorowania kanapek na śniadanie. Na parapecie pojawiły się  również wiosenne kwiaty przyniesione przez dzieci min. prymulka, żonkile, hiacynty.

  Serdeczne podziękowania dla rodziców za kwiaty w doniczkach, nasiona i cebulki do naszego kącika przyrodniczego w sali.

 


DZIEŃ KOBIET

 
 
Serdeczne podziękowania dla rodziców za kwiaty dla dziewczynek i przygotowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

DZIEŃ DINOZAURA

W dniu 1 marca nasza grupa została zaproszona na zajęcia przez grupę 5-6 latki z "leśnej polany" i wspólnie obchodziliśmy "dzień dinozaura". Ten temat szczególnie wzbudza zaciekawienie wśród naszych przedszkolaków ze względu na wiele bogatych źródeł wiedzy o życiu dinozaurów. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o różnych gatunkach dinozaurów i odnalazły odpowiedź: dlaczego dinozaury wyginęły? Przedszkolaki również szukały ukryte dinozaury w piasku, układały je według podanego rytmu, tworzyły szkielet z makaronu i wykonały pracę plastyczną farbami " Poznajemy dinozaury.


Bal karnawałowy

                     " W karnawale dzieci bawią się wspaniale,
                        W karnawale każdy chce- tańczyć, śpiewać, bawić się."

 

Walentynki

W dniu 14 lutego nasza grupa wspólnie z grupą 5- latków "słońca" świętowała "dzień walentynek", a to szczególna okazja, aby celebrować  przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych z Sigumą, z balonami w kształcie serc, były konkurencje w zwijaniu serc na sznurku, a także  wykonały prace plastyczną farbami "Serca przyjaźni". Przedszkolaki obejrzały  również przedstawienie teatralne w wykonaniu nauczycielek "Słowa potrafią ranić". Dzień ten upłynął nam na wspaniałej zabawie  integrując rówieśników z dwóch grup. 


"Dzień Babci i Dziadka"

"Są takie ważne dni w roku - to Święto Babci i  Dziadka

O tym ważnym święcie pamiętamy

i dla naszych najukochańszych babć i dziadków

   przedstawienie przygotowaliśmy prezentując

  pastorałki, tańce i wiersze......

 

 


Przedstawienie "Cud w Betlejem" dla rodziców

W dniu 22 grudnia odbyło się przedstawienie dla rodziców. Dzieci w strojach aniołków i pasterzy  wprowadziły wszystkich gości w przedświąteczny nastrój w tańcu z lampionami. Zaprezentowały również znane kolędy i pastorałki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, a swoje umiejętności taneczne ukazały  w układzie muzyczno- ruchowym z chustami. Taki przedświąteczny okres przybliża nam znaczenie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia.

Serdeczne podziękowania dla rodziców za przygotowanie świątecznego poczęstunku.

 


"W świątecznym nastroju"

Świąteczne pierniki

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego w naszej grupie zgodnie z tradycją przygotowaliśmy pierniki, tworząc z ciasta choinki, gwiazdki, aniołki. Potem kiedy pierniki zostały już upieczone ozdabialiśmy je polewą lukrową, czekoladową i kolorowymi posypkami. Słodki smak pierników mogliśmy kosztować podczas uroczystej wigilii w przedszkolu.

 

Spotkanie z stomatologiem

W dniu 2 grudnia w naszej grupie odbyło się spotkanie z panią stomatolog z Przychodni Orto- Medica w Kaliszu. Pani stomatolog opowiedziała dzieciom w jaki sposób prawidłowo należy  dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby. Dzieci segregowały również produkty zdrowe i niezdrowe dla naszych zębów. Mogły wcielić się w rolę stomatologa i pacjenta, a tym samym przekonać się, że wizyt u stomatologa nie trzeba się bać. Na koniec dzieci otrzymały od naszego gościa dyplomy dzielnego pacjenta i upominki.

Serdeczne podziękowania dla pani stomatolog z Orto - Medica w Kaliszu za przekazaną wiedzę.


Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Misia, a każde dziecko zaprezentowało swojego ulubionego misia. Dzieci bawiły się w zabawach muzyczno- ruchowych "Jadą misie", "Stary niedźwiedź", "Misiu podaj łapkę", tworzyły misia z kolorowych kubeczków, poznały różne bajki o misiach. Na koniec w dwóch grupach wykonały prace plastyczną misia kredkami.

 

Dzień Praw Dziecka

Ważnym elementem wychowania w przedszkolu jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania  praw. Dlatego w dniu 18 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną "Nasze prawa", poznały Konwencję Praw Dziecka, wypowiadały się na temat swoich praw i wykonały w zespołach prace plastyczną "Moje prawa".


Bal jesienny „W leśnym królestwie”

Przedszkolaki z grupy 4-5 latków „słoneczek” i grupy 6- latków „Jawory” wspólnie przygotowały bal jesienny i tym samym pożegnały złotą porę roku. Dzieci w jesiennych strojach i w maskach leśnych zwierząt uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych z Sigumą. Przedszkolaki integrowały się również podczas wspólnego tworzenia z darów jesiennych leśnych zwierząt, zabaw matematycznych, rozwiązywania zagadek. Swoją zwinność i szybkość mogły sprawdzić  podczas drużynowych zabaw z taczkami, szyszkami. Najwięcej atrakcji wzbudziły zabawy plastyczne na folii i malowanie farbami jesiennych listków. Nasz cały dzień upłynął nam przy radosnych zabawach tanecznych w kole i w parach.

M. Mikołajczyk, M. Rybak

 

DZIEŃ DYNI

W dniu 27 października w naszej grupie obchodziliśmy "Dzień dyni", a w naszej sali zrobiło się pomarańczowo. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny "Jak rośnie dynia?", po którym poznały etapy wzrostu dyni, jakie wartości witamin posiada . Najwięcej atrakcji wzbudzały zabawy ruchowe z dyniami, czyli" toczenie dyni, przewożenie dyni w taczkach. Dzieci uczestniczyły również w zabawach językowych, matematycznych: układanie według podanego kodu, zabawy muzyczno- ruchowe w parach. Na koniec przy wykorzystaniu różnych przedmiotów do stemplowania wykonały dynie farbami.


Zdrowo się odżywiamy - przygotowujemy szaszłyki  owocowo- warzywne

 

W naszej grupie pragniemy uwrażliwić dzieci na zdrowe odżywianie i wzbogacanie swoich  codziennych posiłków w warzywa i owoce. Dlatego przygotowaliśmy szaszłyki owocowo - warzywne, które każde dziecko tworzyło według własnych walorów smakowych, a tym samym rozwijając swoją sprawność dłoni. Na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły w grupach plakaty promujące zdrowe odżywianie. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy nasze przedszkolaki do częstego kosztowania owoców i warzyw.

 


Mały ekolog w akcji "Sprzątamy dla Polski"

 

"Człowieku mały, człowieku duży segreguj śmieci - to wszystkim służy.

bo gdy odpady do odpowiednich worków wyrzucamy to o środowisko dbamy..."

W ramach akcji "Sprzątamy dla Polski" poświęciliśmy cykl zajęć dotyczący ważnego tematu, czyli segregacji śmieci , ochrony środowiska. Dzieci poznały różne kolory worków: papier, tworzywa i metale sztuczne, szkło, do których segregowały odpowiednie odpady. Stworzyły również  "ekologicznego strażnika przyrody" z różnych odpadów. Natomiast podczas wycieczki  w pobliżu przedszkola w zaczarowanych rękawiczkach małego ekologa sprzątały śmieci do odpowiednich worków.  Dzieci dzięki  takim zajęciom uczą się zachowań ekologicznych, dbania o nasz wspólny dom- Ziemię.

 

Dzień Chłopca

Serdeczne podziękowania dla Rodziców za słodkie upominki i artykuły do prac plastycznych  dla dziewczynek i chłopców.

 

 


Zakładamy jesienny kącik przyrody

"Przyszła do nas jesień złocista,

cicho na paluszkach spaceruje po lesie i parku

i rozdaje wszystkim swe skarby w podarku

my te dary odkryliśmy i do naszego kącika przyrody przynieśliśmy...."

Serdeczne podziękowania dla Rodziców za wzbogacenie naszego kącika przyrody w wrzosy, dary jesienne z ogrodu, parku.

 

 

Dbamy o zdrowie - przygotowujemy sałatkę owocową 

W naszej grupie pragniemy uwrażliwić dzieci na zdrowe odżywianie, dlatego przygotowaliśmy sałatkę owocową.

Na początku pamiętaliśmy o higienie, czyli dokładnie umyliśmy dłonie, założyliśmy fartuszki i umyliśmy owoce. Każdy przedszkolak przyrządzał  sałatkę z swoich ulubionych owoców. Podczas pracy dzieci  bezpiecznie posługiwały się akcesoriami kuchennymi. Wszystkie sałatki owocowe pełne witamin szybko zniknęły z miseczki każdego dziecka.

 


Bezpieczna droga do przedszkola 

 

 Małe dzieci są narażone znacznie bardziej na sytuacje niebezpieczne, dlatego w naszej grupie poświęcono cykl zajęć o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poznały różne rodzaje znaków drogowych, a na zajęciach  plastycznych wykonały swoje znaki z plasteliny, obejrzały film edukacyjny "Bezpieczny przedszkolak". Podczas wycieczki na skrzyżowanie poznały zasady zachowania się na chodniku, podczas przechodzenia przez jezdnię, rozpoznawały i nazywały znaki drogowe. W naszej sali dla dzieci powstało "miasteczko ruchu drogowego", a dzieci wcieliły się w rolę pieszego i kierowcy. Natomiast spotkanie z panem policjantem pozwoliło nam sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

 


"Bezpiecznie bawimy się w przedszkolu"

"W naszym przedszkolu zawsze jest wesoło,
tutaj miło płynie czas, tu jest piękny każdy dzień
dzieci są zawsze radosne i szczęśliwe,
więc tu z chęcią wraca każdy z nas........"
     
W naszej grupie 6 - latków "jaworków " wszystkie dzieci wróciły pełne wrażeń i  wspaniałych opowieści o swoich wakacjach. W grupie przywitaliśmy troje nowych dzieci, które zaprosiliśmy do naszych wspólnych zabaw. Na początku ustaliliśmy z dziećmi "Kodeks grupy", który zobowiązaliśmy się przestrzegać każdego dnia i wykonaliśmy tym samym zaczarowane rączki.  
Dzieci były mile zaskoczone nowymi kącikami zainteresowań, w których wspólnie i w przyjacielskiej atmosferze bawią się każdego dnia. Dzieci przypomniały również sobie zasady  bezpiecznego korzystania z huśtawek, przyrządów sportowych w ogrodzie przedszkolnym. Czeka nas rok wspaniałej zabawy i poszerzania  nowych umiejętności .

Galeria Zdjęć