Poniedziałek, 17.6.2024
Name days: Laura / Leszek / Adolf
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

„Rurkę mam - pięknie gram – rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci 6-letnich nauką gry na bum-bum rurkach”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Innowacja pedagogiczna: realizowana w Publicznym Przedszkolu nr 1 „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach w roku szkolnym 2013-2014

zarejestrowana przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu pod numerem: 5361.2.85.2013.

Autor innowacji: mgr Marzena Karbowiak nauczyciel dyplomowany

Realizatorzy innowacji: Marzena Karbowiak

Wstęp

Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalna dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej, a muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem czy tworzeniem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Obcowanie z muzyką pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną.

Innowacja pedagogiczna „Rurkę mam – pięknie gram” stanowi dodatkową ofertę przedszkola  w celu  poszerzenia i stworzenia nowych możliwości doświadczania i obcowania z muzyką oraz rozwijania naturalnych zdolności  i zainteresowań dzieci.

W wyniku podjętych działań dzieci poznają zestaw  rurek melodycznych gamy c-dur  oraz możliwość wspólnego zagrania melodii wybranej piosenki. Nauczą się również odczytywania zapisu linii rytmicznej i melodycznej co pomoże wspólnie zagrać wybrane utwory, a tym samym zdobyć nowe wiadomości i umiejętności.

Dzieci będą miały również okazję zaprezentowania osiągniętych efektów  na forum przedszkola w programie artystycznym „Muzyczne zagadki”, który stanowi podsumowanie  podjętych działań.

Założenia ogólne innowacji

Innowacja realizowana będzie kolejno w trzech grupach dzieci 6-letnich. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu przez dwa miesiące – łącznie 8 spotkań po 20-30 minut każde. W zajęciach  będzie brało udział 10-12 dzieci z każdej grupy.

Cel ogólny: stworzenie sytuacji sprzyjających rozwijaniu zdolności i zainteresowań muzycznych dzieci 6-letnich.

Zadania

  • zabawy rytmiczne oraz twórcze z wykorzystaniem „Bum-bum rurek”;
  • nauka gry na „Bum-bum rurkach” prostych melodii wybranych utworów muzycznych;

Mam nadzieję, że podjęte działania rozbudzą zainteresowania muzyczne dzieci biorących udział w innowacji, a także zachęcą nauczycieli dzieci z młodszych grup do wykorzystania rurek w celu wzbogacenia i uatrakcyjnienia pracy wychowawczo – dydaktycznej.


„Muzyczne zagadki”

25 czerwca 2014r odbył się program artystyczny podsumowujący zajęcia odbywające się w ramach innowacji pedagogicznej: „Rurkę mam - pięknie gram”. Dzieci na forum przedszkola zaprezentowały zdobyte umiejętności. Największym zainteresowaniem cieszyły się utwory muzyczne zagrane na rurkach oraz dzwonkach melodycznych. Ponadto dzieci zaprezentowały zagadki z wykorzystaniem rurek oraz innych instrumentów perkusyjnych. Program cieszył się dużym uznaniem zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli. Warto było ćwiczyć …


Kilka migawek ze spotkań prowadzonych w II semestrzeRurkę mam pięknie gram

 zajęcia z zespołem dzieci z sali borowikowej

Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci - od dwóch spotkań dołączyła do zespołu jeszcze jedna dziewczynka.

Tok prowadzonych zajęć przewiduje czas na utrwalenie oraz wprowadzenie nowych zabaw, a także naukę gry na bum-bum rurkach.  Nie jest to proste, ponieważ w odróżnieniu od zabaw wymaga skupienia uwagi, wytrwałości oraz współdziałania w zespole. Pierwszym wprowadzonym utworem, który aktualnie ćwiczymy jest „Wlazł kotek na płotek”. Mamy nadzieję, że wysiłek się opłaci i dzieci pięknie zaprezentują się na forum przedszkola.


Galeria Zdjęć