Piątek, 26.4.2024
Name days: Maria / Marzena / Ryszard
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Wartość na wrzesień- Przyjaźń

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Jestem przyjacielem, bo…

-nie wyśmiewam się z kolegi i koleżanki,
-nie wyrządzam krzywdy innym, nie biję,
-pomagam młodszym i mniej sprawnym,
-dzielę się z innymi tym co mam, miło spędzam czas
-szanuję cudzą własność i inność- inne zainteresowania
- mogę o wszystkim porozmawiać z moim przyjacielem, a on ze mną.

 Przyjaźń w przedszkolu:

Przyjaźnie pomagają dziecku rozwijać się emocjonalnie i moralnie. Przedszkolak uczy się wychodzenia z rozwojowego egoizmu, starania się nie tylko o siebie, ale też o przyjaciela. 
Widać to dobrze w sytuacjach, kiedy dziecko dba o „sprawiedliwość” i równy podział – pilnuje, aby smakołyk czy przywilej
trafił nie tylko do niego, ale też do przyjaciela. Starszy przedszkolak potrafi też, choć to szczególnie trudne, podzielić  się czymś, co jest dla niego ważne ze swoim przyjacielem.

Przyjaciel jest towarzyszem zabaw, ale też może być osobą, o którą dziecko się troszczy, pociesza ją, pomaga w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Szczególnie dzieci bardziej empatycznych rodziców chętnie „ćwiczą” na przyjaciołach wyniesione z domu umiejętności. Obserwacja takich zachowań jest cenną lekcją dla całej grupy. Nauczyciel może też modelować zachowania dotyczące pomocy i wspierające względem dzieci, a one potem będą je ćwiczyły na swoich przyjaciołach. 

Wśród małych przyjaciół obserwuje się też zachowania altruistyczne. Dzieci pomagają sobie wzajemnie w trudnych sytuacjach, przekazują przyjacielowi coś, co jest dla nich ważne, aby go pocieszyć, okazują współczucie w sytuacjach emocjonalnie trudnych. Ważne są wcześniejsze doświadczenia dziecka i reakcja dorosłych, kiedy to ono przeżywało trudne emocje. Jeśli rodzice (nauczyciele) potrafią pocieszyć i przytulić dziecko, które np. uderzyło się, to ono także będzie gotowe zastosować tę samą technikę w stosunku do swojego przyjaciela. 

Przyjaźń ćwiczy też podstawowe umiejętności społeczne, takie jak komunikacja i współpraca. W przyjaźni ważna jest wymiana – raz ja mówię, raz przyjaciel. Dziecko uczy się czekania na swoją kolej, słuchania kolegi, dopytywania go o różne sprawy. Mali przyjaciele mają wspólny, pasjonujący temat rozmowy, łączą ich wspólne doświadczenia. Z drugiej strony: przyjaciele nie muszą mówić wszystkiego, bo spędzają razem dużo..

 

Nasze działania edukacyjne zrealizowane w miesiącu wrześniu   mające na celu uświadomienie,  jak cenna jest wartość przyjaźni w przedszkolu, ale i poza domem! Celem naszych działań kształtowanie atmosfery życzliwości i akceptacji wśród dzieci, uświadomienie istoty charakteru kontaktu społecznego, jakim jest przyjaźń, kształtowanie umiejętności utrzymywania poprawnych kontaktów z rówieśnikami, stworzenie kontraktów grupowych, nauka właściwych reakcji w sytuacjach trudnych - nieporozumieniach, konfliktach i sporach rówieśniczych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu 

Galeria Zdjęć