Sunday, 3.7.2022
Name days: Tomasz / Jacek / Mirosława
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

"Zabawy sztuką "

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawy Sztuką”

 

            W tym roku szkolnym nasze przedszkole brało udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawy Sztuką”. Projekt ten jest nastawiony na naukę przez zabawę, realizację założeń pedagogiki freblowskiej, ale przede wszystkim łączenie świata sztuki z kompetencjami kluczowymi. Pozwalał on skupić się na sztuce i przeprowadzić zajęcia, które pozostawiły w dzieciach estetyczne doznania i ciekawe doświadczenia z materiałami plastycznymi. Zadania, które zawierał projekt dawały pełną dowolność interpretacyjną, ale były także i takie, które odnosiły się do konkretnych artystów czy działań. Dzięki temu dzieci dowiedziały się kim był Henri Matisse, poznały jego dzieła czy też obcowały z dziełami Wojciecha Fangora tworząc eksperyment.

            Projekt „Zabawy Sztuką” cieszył się dużym powodzeniem i zainteresowaniem w naszej placówce. Przedszkolaki nie tylko miały okazję do ćwiczeń manualnych ale przede wszystkim rozwinęły swoje ukryte zdolności plastyczne. Z pośród zadań, które stawiał przed nami projekt wybraliśmy te, które najbardziej zainteresowałyby naszych podopiecznych. I tak, obchodziliśmy Dzień Kropki oraz Dzień Drzewa uwieńczone pięknymi dziełami artystycznymi wykonanymi przez dzieci. Przedszkolaki poznały dzieła takich artystów jak: Gustav Klimt, Wojciech Fangor, Władysław Ślewiński i na ich podstawie tworzyły własne obrazy. Największą frajdę sprawiło małym artystom układanie obrazów z darów natury (liście, kasztany, szyszki) czy koralików, projektowanie żywych obrazów z własnego ciała oraz wystąpienie w roli rzeźbiarza, gdzie z masy solnej czy plasteliny tworzyli własnoręcznie rozmaite rzeźby.

          Przedszkole jako placówka ale także poszczególne grypy dzieci za udział w projekcie otrzymały certyfikat. Było to dla nas wszystkich duże wyzwanie ale i ciekawe doświadczenie, które przyniosło ze sobą pogłębienie wiedzy artystycznej i dożo wspaniałej zabawy.

Galeria Zdjęć