Sunday, 13.6.2021
Name days: Antoni / Lucjan / Grzegorz
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI W „JARZĘBINCE”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Niezapominajka, niezabudka, mysie uszko… Drobny, uroczy kwiatek, który daje wiele radości. Nasze przedszkolaki 19.05 obchodziły Dzień Polskiej Niezapominajki w ramach innowacji pedagogicznej „ Jarzębinkowa przyroda w 4 porach roku”. Święto ma na celu promowanie walorów rośliny i przypominanie o ochronie środowiska oraz zachowaniu różnorodności biologicznej kraju. Dzień zachęca także do ocalenia od zapomnienia ważnych osób, miejsc, sytuacji, chwil w życiu. To dobry moment, by bliżej przyjrzeć się „kwiatkom z bajki”.

Idea święta zrodziła się w 2002 roku. Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to Polacy powinni mieć swojego kwiatka. Zauważył, że u nas rośnie dużo niezapominajek. Doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. W naszym przedszkolu był to również „Dzień niebieski”. Przedszkolaki, jak i panie, w tym dniu ubrane były na niebiesko. Była to okazja do znakomitej zabawy ale też do zdobycia nowej wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie. Panie przybliżyły dzieciom znaczenie tego święta i jaki sens mają jego obchody. Dzieci oglądały teatrzyk do  bajki „ „ Przygoda  Niezapominajki” z wykorzystaniem sylwet bohaterów. Dzieci rozwiązywały zagadki  o kwiatkach, bawiły się i tańczyły przy piosenkach, uczestniczyły w zabawach z kolorem niebieskim Dzieci wykonały „Niezapominajkowe prace plastyczne”,  przeliczały płatki niezapominajek w zabawie matematycznej. Praca w grupach wymagała narysowania niebieskich obrazków do haseł przyrzeczenia Ekologa na płatku niezapominajki , które każda z grup złożyła Nasz przedszkolny chodnik zamienił się w prawdziwą niezapominajkową łąkę, a na zakończenie przedszkolaki zasadziły sadzonki wdzięcznych niezapominajek  w przedszkolnym ogródku. Będą nam one przypominać, jak ważne jest dbanie o przyrodę.

Mamy nadzieję, że to urocze Święto Niezapominajki, przyczyni się do rozbudzania w dzieciach i nas samych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej.

Koordynatorki innowacji: Rybak Monika, Stodolska Aneta, Mikołajczyk Monika,

oraz Brudzeńska Małgorzata, Karbowiak Marzena

Galeria Zdjęć