Poniedziałek, 30.3.2020
Name days: Amelia / Aniela / Leonard
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Według najnowszych badań dzieci i młodzież spędzają w Internecie średnio ponad cztery godziny dziennie. Mogą tam z łatwością dotrzeć do nieodpowiednich treści. Chcemy zwrócić uwagę rodziców na niebezpieczeństwa, na które w Internecie mogą być narażone dzieci. 

Dlatego ważne jest, aby zapewnić najmłodszym użytkownikom bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu czy aplikacji mobilnych.

Im mniejsze dziecko tym większa powinna być kontrola – może to być  zablokowanie wszystkich witryn z wyjątkiem wybranych przez rodziców tworząc tzw. białą listę stron dozwolonych (white list). Dziecko dokonuje wyborów np. z gier czy filmów, które znajdują się na stronie akceptowanej przez rodziców, dziecko nie ma możliwości skontaktowania się z osobami nieznajomymi, opiekun jest świadomy wszystkich działań podejmowanych przez dziecko.

Rodzice dbający o bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni pamiętać o swojej roli  i odpowiedzialności w tym zakresie.  Poniżej wymieniliśmy podstawowe działania w celu zminimalizowania ryzyka dostępu do niewłaściwych dla dzieci treści; należy:

  1. zainstalować w komputerze, na tablecie, smartfonie oprogramowanie typu „kontrola rodzicielska” lub włączyć tę funkcję w oprogramowaniu urządzenia

Jak zabezpieczyć smartfon? - Android bezpieczny dla dziecka

  1. stworzyć na komputerze różne profile użytkowników z przypisanymi  im odpowiednimi uprawnieniami

Jak utworzyć konto dla nowego użytkownika w Windows 10

Sposoby jak utworzyć nowego użytkownika w Windows 7 | PORADNIK

  1.   ustawić  opcję bezpiecznego  filtra w przeglądarce internetowej

Jak włączyć kontrolę rodzicielską w Windows 10? konto dziecka z ograniczeniami

  1. umiejscowić komputer w widocznym miejscu i obserwować jakie strony odwiedza dziecko

 

Należy pamiętać, że żadne działanie kontrolne nie będzie skuteczne, jeśli rodzic równolegle nie przygotuje dziecka do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego przede wszystkim zaleca się:

  1. ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, w tym limit godzinowy i cele wykorzystania sieci
  2. jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas gdy korzysta z Internetu i pokazać dziecku ciekawe i wartościowe strony internetowe oraz aktywności w sieci
  3.  należy uświadomić dziecku, że nie wszystkie strony internetowe zawierają wiarygodne informacje i nie zawsze w sposób prawdziwy  przedstawiają rzeczywistość
  4. należy nauczyć dziecko poszukiwania informacji z wielu źródeł oraz pokazać jak krytycznie ocenić  wiarygodność źródeł
  5. warto poinstruować dziecko jak ma się zachować jeśli zetknie się z niewłaściwymi sytuacjami w sieci
  6. i zapewnić dziecko, że jeżeli spotka się z sytuacją problematyczną, nie tylko w sieci, zawsze może się zwrócić  do rodzica i spokojnie porozmawiać.

Cały czas należy pamiętać o czasie spędzanym z użyciem nowych technologii i to czasem spęczanym łącznie – korzystania z laptopa, tabletu, smartfona czy konsoli do gier. 

Rodzice powinni asystować dziecku bez względu na wiek w jego wirtualnych poszukiwaniach.


Artykuł "Ile czasu dzieci mogą spędzać przed monitorem komputera?"

oraz "Atrakcje dla dzieci online"

Galeria Zdjęć