Środa, 25.11.2020
Name days: Elżbieta / Katarzyna / Klemens
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

3 - latki z sali poziomkowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Monika Mikołajczyk, Anna Nogaj
"Stop! Uwaga! Niebezpiecznie! Zasad naucz się koniecznie!"W ubiegłym tygodniu realizowana była tematyka o bezpieczeństwie na drodze. Mimo, iż maluch na ulicy znajduje się pod opieką dorosłego, powinniśmy powoli wpajać  mu podstawowe zasady bezpieczeństwa. 


Nasze maluchy poznały zasadę prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Zapoznali się również  ze sygnalizatorem świetlnym podczas zabawy dydaktycznej z wykorzystaniem rekwizytów.  W trakcie zajęć odtworzone były również filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. 


Drodzy Rodzice w drodze do przedszkola rozmawiajmy z dziećmi o mijanych znakach, sygnalizacji świetlnej, zasadach przechodzenia przez ulicę.
 Powiedz mi, a zapomnę,


pokaż - a zapamiętam,


pozwól mi działać, a zrozumiem!"


Konfucjusz


„Przedszkolak badaczem i odkrywcą”


Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.


 W ramach innowacji pedagogicznej, pt. „ Jarzębinkowa przyroda w czterech porach roku” maluchy z grup „leśna polana” oraz „poziomkowa” wzięły udział w zabawach badawczych, tj. „Znikająca skorupka”, „Wulkan”, „Lampa lawa”, „Tęcza cukierków”, „Rozkwitający papierowy kwiat”. Z wielkim zaciekawieniem odkrywali tajniki kuchennych eksperymentów. Po każdej zabawie badawczej panie nauczycielki omówiły z dziećmi wnioski płynące z przeprowadzonych obserwacji oraz doświadczeń.


Takie eksperymenty są świetnym pomysłem na wspólną zabawę dlatego też zachęcamy rodziców do zabaw badawczych ze swoimi pociechami.
Załączamy link z zabawami badawczymi.

Zabawy badawcze - kliknij, aby otworzyć.

Dnia 5 listopada w grupie poziomkowej obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w grupie zostały zorganizowane zabawy które pozwoliły nam na chwilę przedostać się do krainy bajkowej i poczuć się jak postać z bajki .W ramach innowacji pedagogicznej, pt. "Jarzębinkowa przyroda w czterech porach roku" odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew.  Wprowadzeniem do zajęć był wiersz w formie teatrzyku sylwet, pt. "Zielone serce" . Następnie dzieci zamieniły się w jesiennych malarzy, którzy barwami  Pani Jesieni  ozdabiali jesienne drzewo. Przedszkolaki wykonały również sensoryczne rękawice. Do ich  stworzenia potrzebne były rękawiczki lateksowe, wypełnione różnorodnym materiałem, tj. kasza manna, groch, ryż, kolorowe pióra. Najciekawsze było to, ze każdy z tych materiałów "zachowywał" się inaczej, był mniej lub bardziej plastyczny i co najważniejsze dawał dzieciom całkiem inne doznania dotykowe.  Na zajęciach  bawiliśmy się  również  w zabawę paluszkową, pt. "Szumią drzewa w lesie", którą załączam poniżej.  Zachęcam rodziców do zabawy paluszkowej ze swoimi pociechami. 
"Szumią drzewa w lesie"

Szumią drzewa w lesie,
na pierwszym drzewie
ptaszek śpiewa, ćwir.
Na drugim drzewie,
ptaszek śpiewa, ćwir.
Na trzecim drzewie,
ptaszek śpiewa, ćwir.
Na czwartym drzewie,
ptaszek śpiewa, ćwir.
A na piątym drzewie,
niedźwiedź ziewa."Światowy Dzień Mycia Rąk"
„O zdrowie dbam,
jak to robię powiem wam!
Wcieram mydło w obie ręce,
między palce, młynek kręcę.
Tak zarazki z nich spłukuję
i dlatego nie choruję"
15 października obchodzony jest "Światowy Dzień Mycia Rąk". Nasze maluszki wzięły w niej udział. Celem akcji jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk.  
Wprowadzeniem do zajęć była inscenizacja, pt. "Dwie rączki" za pomocą rekwizytów, gumowych rękawiczek. Po inscenizacji wykonana została przez dzieci zabawa logopedyczna, pt. "Stworki-potworki". Następnie omówiliśmy schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk. Przeprowadzone zostały również dwie zabawy badawcze z wykorzystaniem mydła. Poprzez te zabawy, dzieci dowiedziały się jak dużą rolę odgrywa w myciu rąk mydło. 

Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

W ramach innowacji pedagogicznej, pt. "Sensoryczna moc bajek" nasze poziomki uczestniczyły w teatrzyku pacynkowym, pt. "Czerwony Kapturek". Bohaterowie przestrzegali dzieci przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych oraz ukazali jak bardzo ważne jest słuchanie rodziców. 

Przedszkolaki robiły ciasteczka dla babci z ciastoliny, bawiły się w zabawę paluszkową, pt.  "Placek dla babci" , używając wcześniej zrobionej ciastoliny. Zachęcamy rodziców do wykonania ciastoliny ze swoimi dziećmi, poniżej załączamy przepis wraz z zabawą paluszkową. Przepis na domową ciastolinę:

  • 2 szklanki mąki,

  • 1 szklanka soli,

  • 2 łyżki oleju roślinnego,

  • 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

  • 1,5 szklanki gorącej wody

Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.

Zabawa paluszkowa, pt. „Placek dla babci”

Babcia placek ugniatała,

( ugniatamy ciastolinę)

wyciskała, wałkowała

(przesuwamy na płasko obie rączki jednocześnie)

raz na prawo, raz na lewo

(przesuwamy dłonie)

Potem trochę w przód i w tył,

żeby placek równy był.

Cicho...cicho... placek rośnie

(dziecko kładzie dłonie na ciastolinie)

w ciepłym piecu u babuni.

A gdy będzie upieczony

(stukanie paluszkami w ciastolinę)

każdy brzuch będzie rósł.

Życzymy miłej zabawy!"Pani Jesień do nas przyszła

i wesoło śpiewa nam,

strój jej zdobią złote liście,

na bębenku dla niej gram."

W poziomkach zawitała Pani Jesień. W naszej sali pojawiły się ozdoby związane z jesienią, powstał również jesienny  kącik przyrodniczy w którym znajdują się m.in: kasztany, żołędzie, jarzębina, wrzosy, szyszki. Dzieci podziwiały dary tej pięknej pory roku. 

Brały aktywnie udział we wszystkich zabawach ruchowych, muzyczno-ruchowych, wykonały również grupową pracę plastyczną, pt. "Jeż" .

Wiele ciekawych zabaw jesiennych poznały również  dzieci na zajęciach języka angielskiego. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za wzbogacenie naszego jesiennego kącika przyrody.

"Dzień chłopaka"
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce!

„Dzień Przedszkolaka na wesoło”

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia w grupie „poziomki” nie zabrakło śmiechu i radości.

Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kolorowych balonów, gumy sensorycznej.

Ten wyjątkowy dzień dostarczył naszym wychowankom wielu pozytywnych wrażeń.
Pierwsze tygodnie pobytu w przedszkolu już za nami!

Dla wielu dzieci i rodziców było to niezwykłe przeżycie.

W czasie pobytu w przedszkolu, dzieci zapoznały się z rytmem dnia oraz z zainteresowaniem brały udział w pierwszych zabawach ze śpiewem, w kącikach zainteresowań oraz dowolnie wybranymi zabawkami.

Życzymy wszystkim dzieciom wiele radości, nowych przyjaźni, ciekawych zabaw oraz niezapomnianych przeżyć.


Galeria Zdjęć