Środa, 26.2.2020
Name days: Aleksander / Arkadiusz / Mirosław
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

5 - latki z sali borowikowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Beata Gruszka, Danuta Albrecht

Dyżury wychowawców:

Beata Gruszka: poniedziałek 16:00 - 16:15

Babcia i dziadek to symbole ciepła, miłości i cudownych wspomnień. Aby podziękować za wszystko, 23 stycznia, dzieci z grupy Borowikowej zaprosiły ukochanych dziadków w magiczną podróż po latach minionych, pełnych niezapomnianych wspomnień, które czasami są skrywane w sercu. Piękne wiersze i układy taneczne do piosenek z lat ich młodość sprawiły, że w oczach wspaniałych gości pojawiły się łzy wzruszenia i dumy. Po części artystycznej dzieci obdarowały babcie i dziadków upominkami, a później spędziły z nimi czas przy słodkim poczęstunku.


Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia, to dla wszystkich wyjątkowy okres. Aby umilić ten czas, 19 grudnia dzieci z grupy Borowikowej zaprosiły swoich rodziców na przedstawienie pod tytułem “Zmartwienie Śnieżynek”. Piękny występ został nagrodzony gromkimi brawami oraz prezentami przygotowanymi przez rodziców.


Świąteczny obiad

Środa była dla naszych przedszkolaków uroczystym i pełnym wrażeń dniem. Już rano po śniadaniu odwiedził nas Mikołaj, przed którym dzieci wystąpiły z wierszem i piosenką. W nagrodę za ten występ dzieci otrzymały całą skrzynkę zabawek do swojej sali, którymi potem bardzo chętnie się bawiły. Ukoronowaniem tego dnia był uroczysty świąteczny obiad składający się z dań wigilijnych. Borowiki pięknie udekorowały stół, przy którym miło i wesoło spędziliśmy czas posiłku. Przed obiadem podzieliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Do wspólnego stołu zaprosiliśmy panie intendentki. Uśmiech, radość a w tle melodie kolęd – u nas czuć święta.

6 grudnia, w naszej grupie pojawił się długo oczekiwany gość - św. Mikołaj.  Cała sala powitała Go głośnymi oklaskami. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Wyjątkowy gość obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.

Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola w strojach nawiązujących do tak wyjątkowego święta. Oprócz spotkania ze św. Mikołajem Borowiki bawiły się przy świątecznych piosenkach, a skacząc w worku mogły przekonać się jaką ciężką pracę wykonuje św. Mikołaj. Nie zabrakło oczywiście zajęć plastycznych, które wywołały uśmiech na twarzy dzieci.


Edukacja zdrowotna u Borowików

W ubiegłym tygodniu zajmowaliśmy się tematyką zdrowotną. Podczas tematu kompleksowego zajęć „Zdrowie naszym skarbem” dzieci zdobywały wiedzę na temat zdrowego trybu życia, zdrowego żywienia oraz higieny jamy ustnej. Przedszkolaki poznały piramidę żywieniową i na jej podstawie wraz z rodzicami ułożyły dzienny zdrowy jadłospis. Miały także okazję z fachowej strony poznać zawód lekarza – odwiedziła nas bowiem pani doktor pediatra. Uczyliśmy się we właściwy sposób myć zęby, a przedszkolaki dowiedziały się, że wizyta u dentysty nie musi być przerażająca. Nasze przedszkolaki wykonały także piękne prace plastyczne związane z tematyką zdrowia. Podsumowaniem tygodniowej nauki o zdrowiu było spotkanie z przedszkolną panią indendentką, z którą wspólnie dzieci ułożyły zdrowy tygodniowy jadłospis żywienia w przedszkolu. Zdobytą wiedzę dzieci przekładały na zabawę w lekarza. Gościom dziękujemy za fachowe przekazanie wiedzy o zdrowiu i zdrowym żywieniu, a rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w zdrowotną edukację dzieci.


Patriotyczny tydzień


Pięciolatki z grupy Borowików to także mali polscy patrioci. Miniony tydzień minął nam pod hasłem „Polska – nasza mała ojczyzna”. Dzieci doskonale znają symbole narodowe, słowa i nazwę hymnu narodowego i potrafią nazwać stolicę Polski. W ramach edukacji patriotycznej dzieci wysłuchały „Legendy o Czechu, Lechu i Rusie” i poznały historię powstania godła polskiego, śpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wykonały prace plastyczne: białego orła, flagę Polski i mapę Polski. Przedszkolaki były także na edukacyjnym spacerze, podczas którego odwiedzały miejsca, w których widoczne były wywieszone biało-czerwone flagi. Była to jedna wielka lekcja wiedzy o Polsce, której ogólnym celem było zaszczepienie w najmłodszym pokoleniu uczuć patriotycznych. A nasze dzieci swoją miłość do ojczystego kraju przenosiły nawet do zabawy, wcielając się w rolę polskich kibiców.W hołdzie dla poległych – pamiętamy o bohaterach ojczyzny


W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych nasze przedszkolaki, pamiętając o poległych w obronie naszego kraju bohaterach, odwiedziły skalmierzycki Pomnik Lotników. Ku pamięci wymienionych na tablicy pomnika osób zapaliliśmy znicze i w chwili ciszy oddaliśmy im hołd. Na koniec wizyty dzieci zaśpiewały Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Dla tego najmłodszego pokolenia Polaków była to pierwsza lekcja historii, która pozostanie w ich pamięci.Spotkanie z żużlowcami


Naszych najmłodszych kibiców żużlowych spotkała wielka niespodzianka. W naszym przedszkolu zagościli młodzi motocykliści z klubu Ostrovia. Opowiadali dzieciom o swojej pasji i uprawianym przez nich sporcie. Największą frajdą, głównie dla chłopców, ale nie tylko, była możliwość siedzenia na prawdziwym żużlowym motorze i założenie żużlowego kasku. Czas spędzony z gośćmi umilała klubowa maskotka, do której dzieci chętnie się przytulały.
Tropem Pani Jesieni - jesienny rajd pieszy po parkach

Jesień jeszcze trwa, a my właśnie zakończyliśmy cykl zajęć tematycznych o tej porze roku. Dzieci poznały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie podczas trwanie jesieni oraz zjawiska atmosferyczne charakterystyczne w tym czasie. Potrafią także wymienić wiele skarbów jesieni. Podsumowaniem tego cyklu zajęć był pieszy rajd po pobliskich parkach. Podczas tego rajdu przedszkolaki miały okazję to wielozmysłowego poznawania jesiennych liści: dotykały, wąchały i oglądały te kolorowe dary natury. Podczas tej wycieczki miała miejsce także lekcja matematyki. Nasze Borowiki liczyły liście i z odpowiedniej liczby liści układały bukiety, a także tworzyły z nich różne kompozycje w postaci obrazków na chodniku. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom rzucanie się liśćmi i tarzanie się w nich. Zbieraliśmy kasztany, którymi później bawiliśmy się w sali kontynuując lekcję matematyki, próbując dodawać i odejmować pozbierane skarby. Pogoda tego dnia nam dopisała, więc spacer w atmosferze złotej polskiej jesieni był bardzo przyjemny i pełen pozytywnych wrażeń.WIZYTA W WARZYWNIAKU


Zdrowe warzywa jemy – długo sobie pożyjemy


Kolejny zdrowy tydzień w naszej grupie. Tym razem uczyliśmy się o warzywach i o tym, że warto je jeść, by być zdrowym, silnym i pięknym. Poznaliśmy wiersze o warzywach, liczyliśmy warzywa, śpiewaliśmy piosenkę o urodzinach marchewki a nawet malowaliśmy portrety swoich ulubionych warzyw. Wszystkie przedszkolaki znają mnóstwo warzyw i wiele z nich zajadają z apatytem. Uwieńczeniem warzywnego tygodnia było komponowanie warzywnych kanapek. Dzieci samodzielnie według własnych inspiracji zrobiły pyszne i zdrowe kanapki, które potem szybko znikały z talerzy. Na zdrowie! ;) A rodzicom bardzo dziękujemy za kolejną pomoc i zaangażowanie się w nasze działania.


Zdrowo owocowo

Ubiegły tydzień upłynął nam na tematyce owoców i sadów. Dzieci doskonale znają wiele owoców, lubią je i wiedzą, że są zdrowe. Kulminacją owocowego tygodnia u Borowików było samodzielne wykonanie przez naszych przedszkolaków sałatki owocowej. Każde dziecko przyniosło owoce. Mieliśmy jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany, pomarańcze, mandarynki i winogrona. Wszystkie te smakołyki wylądowały w dużej misce pokrojone przez dzieci. Oczywiście na koniec była pyszna i zdrowa owocowa uczta, na którą zaprosiliśmy młodszych kolegów z grupy Jagodowej. Dzieci rosną i potrzebują witamin. Najlepiej naturalnych. Tego dnia otrzymały ich solidną porcję. Dziękujemy rodzicom za przyczynienie się do tej akcji poprzez zakupienie owoców.


Bezpieczna ewakuacja

W przedszkolu dzieci powinny być bezpieczne i są. Nasze przedszkolaki podczas przeprowadzonych zajęć na temat próbnej ewakuacji, dowiedziały się, co to jest ewakuacja, w jakim celu i w jaki sposób się ją przeprowadza. W praktyce wypróbowały swoje wyjście ewakuacyjne. Potrafią rozpoznać tablice ewakuacyjne i znają sygnał alarmu przeciwpożarowego. Tego dnia odwiedzili nas też panowie strażacy, którzy przekazali dzieciom dodatkowe ważne informacje, w jaki sposób zachować się podczas pożaru. Podczas tej wizyty dzieci pochwaliły się znajomością numerów alarmowych i zdobytą wiedzą podczas zajęć edukacyjnych. Największą niespodzianką tego dnia była pochwała od pani dyrektor dla przedszkolaków za wykazanie się wiedzą z tak ważnego tematu oraz prezent, który nasza grupa dostała – strój strażacki z dodatkowym wyposażeniem. Bardzo dziękujemy.


Świętowaliśmy Dzień Chłopca

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca. Dziewczynki z naszej grupy również zrobiły swoim kolegom niespodziankę. Zaśpiewały im „Sto lat” i złożyły życzenia. Dla wszystkich dzieci były przygotowane niespodzianki. Oczywiście dla chłopców nieco większe ;) Potem były wspólne zabawy przy muzyce i piosenkach. To był miły dzień, pełen wrażeń. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie prezentów.

Bezpieczni na drodze


Pod takim hasłem minął nam kolejny tydzień w przedszkolu. Dzieci z grupy Borowikowej przypominały sobie znane już zasady ruchu drogowego i poznały nowe znaki i przepisy. Na podstawie słuchanych wierszy, opowiadań i piosenek nasze przedszkolaki poznały zasady przechodzenia przez jezdnię i różne rodzaje znaków. Poznaną teorię miały okazję sprawdzić w praktyce podczas spaceru na pobliskie skrzyżowanie. Borowiki bardzo dobrze znają też numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie niebezpieczeństwa. Można być pewnym, że Borowiki będą bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i poruszać się po chodniku.
Borowikowe wspomnienia z wakacji

Drugi tydzień naszego pobytu w przedszkolu upłynął nam pod hasłem „Wspomnienia z wakacji”. Dzieci dużo opowiadały o tym, gdzie i z kim były na wakacjach. Niektóre z nich mówiły także o przygodach, jakie przeżyły. Wszystkie przedszkolaki przyniosły pamiątki, jakie nabyły nad morzem, w górach, nad jeziorem i w innych miejscach, w których odpoczywały podczas wakacji. Z przyniesionych muszelek, magnesów, pocztówek, zdjęć i innych zabawach wspólnie utworzyliśmy „Kącik wspomnień wakacyjnych”, którego celem było przedłużenie lata i odpoczynku ;)


Nasze pierwsze wspólne zabawy


            To już trzeci rok w przedszkolu. Jesteśmy już starszakami. Po wakacyjnej przerwie z uśmiechem i nowym zapałem wracamy do naszych kolegów i koleżanek z grupy :)


 

Galeria Zdjęć