Czwartek, 22.8.2019
Name days: Cezary / Maria
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

4 - latki z sali borowikowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Beata Gruszka, Małgorzata Zdyb

Dyżury wychowawców:

Beata Gruszka: poniedziałek godz. 16:00 - 16:15

Małgorzata Zdyb: środa 16:00 - 16:15


" Mali piekarze"
Bycie piekarzem to trudna sprawa. 
Pieczenie chleba to nie zabawa.
W piekarni wszystko bywa gorące, 
Gorące są piece, jak w ciągu dnia słońce.
A w piecach tych pieką się bułki, rogale.
Rzecz miejsce ma takie, nie kłamię wcale.
Tu wszystko jest białe! I sufit i ściana,
i chlebek się piecze od nocy do rana.
Nasze borowiki podczas tematyki poznawania różnych zawodów na zajęciach plastycznych postanowiły zamienić się w piekarzy. Dzieci poznały cykl powstawania chleba, urządzenia potrzebne do jego produkcji a także dowiedziały się o różnych rodzajach mąki. Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonały z masy solnej bułki, rogale, warkocze i chałki.


Wycieczka do Gołuchowa

            W środę 5 czerwca grupa Borowików wraz z grupą Jaworki była na wycieczce w Gołuchowie. Przedszkolaki zwiedziły Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Podczas spaceru obserwowaliśmy leśną przyrodę. Dzieci wykazały się wiedzą na temat drzew i zwierząt leśnych oraz ptaków. Widzieliśmy karmniki i domki lęgowe ptaków, wiewiórki skaczące po drzewie. Jednak największą atrakcją dla dzieci było oglądanie zagród zwierzęcych: żubrów, saren i koni. Na koniec wycieczki trafiliśmy do pięknego ogrodu pełnego kwiatów. Tam też oglądaliśmy pawie. Po tak pełnym wrażeń zwiedzaniu, dzieci wróciły do przedszkola i opowiadały o tym, co na wycieczce im się najbardziej podobało.

Dzień Dziecka u Borowików

            Nasze przedszkolaki w poniedziałek 3 czerwca miały świętowania Dnia Dziecka ciąg dalszy. Tego dnia dzieci miały okazję poskakać na dmuchanym zamku, co sprawiło im wiele radości. Po powrocie do przedszkola w sali czekały na dzieci prezenty: kolorowe kredy i bańki do dmuchania. Po rozpakowaniu prezentów, zaraz poszliśmy na taras i Borowiki miały wesoła zabawę w puszczanie baniek mydlanych. To był bardzo wesoły dzień. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie niespodzianek dla dzieci.„Wszystkiego  najlepszego  z okazji Dnia Dziecka"

W naszym przedszkolu Dzień Dziecka obchodziliśmy przez kilka dni.

Grupa Kasztankowa i gr. Borowikowa bawiły się wspólnie. Starsi i młodsi przygotowali niespodzianki oraz wspólnie, radośnie się bawili. Na zakończenie wspólnych zabaw zjedli świąteczny obiad na tarasie.


Festyn rodzinny
" RATUJMY PSZCZOŁY"
Zajęcia przeprowadzone były w wesołym, pracowitym klimacie z jakim kojarzą się pszczoły. Zagadnienia poruszane podczas zajęć to : znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu człowieka, porównanie pszczoły i osy, czym jest miód i jaki wpływ ma na zdrowie człowieka, gdzie mieszkają pszczoły. Poruszany temat pomógł zrozumieć dzieciom, jak ważnymi i pożytecznymi owadami są pszczoły.Ekologiczne instrumenty

W ramach ekologicznego projektu „Rady na odpady” organizowanego w naszym przedszkolu Borowiki wykonały niekonwencjonalne instrumenty z plastikowych talerzyków i kubków ozdobionych pastelami, pisakami i plasteliną. Potem urządziliśmy sobie ekologiczną orkiestrę. Bawić się można wszystkim i nawet z niczego można zrobić coś. W przedszkolu nic się nie zmarnuje ;)
 " Zielony kącik"


Średniaki z naszej grupy założyły w sali swój zielony kącik. Każdy przedszkolak siał, sadził i pielęgnował małe roślinki. Celem tego działania jest kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin oraz ukazanie dzieciom prostych prac gospodarczych.


Naszym kochanym rodzicom pięknie dziękujemy za zaangażowanie w życie grupy.Prezenty od Zajączka


Zbliżają się Święta Wielkanocne. Przedszkolaki już rozpoczęły świętowanie. W środę rano wspólnie zjedliśmy uroczyste świąteczne śniadanie obfite w wielkanocne potrawy. Do tego posiłku dzieci pięknie przystroiły swój stół, nakrywając biały obrus i układając świąteczne dekoracje. Po śniadaniu okazało się, że tajemniczy gość zostawił dla dzieci torbę pełną prezentów. Tym tajemniczym gościem był oczywiście Zajączek, z którym później wszystkie przedszkolaki miały okazję się spotkać i zaśpiewać mu piosenkę wielkanocną. To był dzień pełen wrażeń i wielkiej radości. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie upominków dla dzieci i życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT!!!


Borowiki u dentysty

Ubiegły tydzień minął nam pod hasłem „Dbamy o zdrowie”. Podsumowaniem tej tematyki była wizyta w gabinecie stomatologicznym. Podczas tej wizyty dzieci poznały prawidłowy sposób szczotkowania zębów oraz wysłuchały krótkiej prelekcji na temat dbania o zęby. Mogły z bliska przyjrzeć się narzędziom dentystycznym, a także zasiać na specjalnym fotelu. W podziękowaniu za tę wizytę przedszkolaki wręczyły paniom dentystkom własnoręcznie wykonany rysunek, a dla zachęty otrzymały naklejki dzielnego pacjenta i kolorowanki. Po tej miłej wizycie dzieci z pewnością nie będą bały się chodzić do dentysty.W kwiaciarni

Borowiki wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiej kwiaciarni i sklepu ogrodniczego. Przedszkolaki poznały różne kwiaty cięte i doniczkowe, nazywały je i rozróżniały. Dowiedziały się w jaki sposób pielęgnować rośliny, by pięknie rosły. Dzieci miały za zadanie odszukania wśród roślin pierwszych oznak wiosennych kwiatów- żonkili, tulipanów, hiacyntów.  Poza kwiatami borowiki miały możliwość zapoznania się z innymi akcesoriami dostępnymi  w sklepie ogrodniczym. Wizyta ta była bardzo ciekawa dla naszych przedszkolaków, za co bardzo dziękujemy właścicielom i pracownikom kwiaciarni " Róża" oraz sklepu ogrodniczego

Uczymy dzieci pomagać innym- " Góra Grosza" 


Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne- pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.


Borowiki też pomagają, każdy przynosi tyle, ile może- w myśl zasady:


jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.22 marca „Światowy Dzień Wody”
W tym dniu  postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci brały udział w pogadance na temat znaczenia wody w przyrodzie oraz obejrzały film edukacyjny pt. " Niezwykła podróż kropelki". Następnie panie wychowawczynie  zaprosiły dzieci  z grupy „leśna polana” oraz „borowiki” do udziału w zabawach badawczych. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Przedszkolaki wiedzą w jaki sposób mogą one podczas codziennych czynności oszczędzać wodę i, że jest ona niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, dlatego też nie marnujmy wody!

" Odwiedziny Pani Beatki"


" Borowiki" zaprosiły do naszej sali p. Beatę, która w ubiegłym roku towarzyszyła i pomagała nam gdy byliśmy jeszcze mali. Dzieci muzycznie przywitały naszego gościa, opowiadały o tym, co u nich słychać oraz zadawały mnóstwo pytań. Pani Beatka poczęstowała wszystkich słodkościami a dzieci wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę upamiętniającą nasze spotkanie. Bardzo dziękujemy!Wiosna już nadchodzi,
zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozi,
śniegiem prószy jeszcze.
Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno,
dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy.
Odpłyń wraz z lodami,
daleko do morza,
niechaj wreszcie przyjdzie
do nas wiosna hoża.
 


W minionym tygodniu, dzieci z  grupy „Borowiki” oraz „Leśna Polana”  wraz z paniami wychowawczyniami dużo wcześniej rozpoczęły  przygotowania do nadejścia wiosny.  Dzieci z „Leśnej  Polany” oraz „Borowiki”  zostały podzielone na dwie grupy,  przystępując do wykonania kukły- Marzanny. Bardzo dużo radości i zaangażowania wykazały dzieci podczas jej wykonywania. W trosce o środowisko kukłę zrobiliśmy  z materiałów, tj.  papier toaletowy,  rolki po papierze toaletowym, gazety, szary papier itd.


Celem spotkania była również integracja dzieci z grupy młodszej ze straszą . Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach ruchowych, wykonywały marzanny,  zapoznawały się z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny , rozpoznawały i nazywały zwiastuny wiosny oraz śpiewały wspólnie piosenki.


Spotkanie bardzo podobało się dzieciom, wszyscy bawili się wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.
" Przedszkolak z pasją"
W minionym tygodniu miło było nam ponownie gościć w naszej sali Pana Pawła- tatę Wojtka,  którzy wspólnie podzielili się z nami swoim hobby- jazdą na motorze, ale nietypowym bo na crossie. Podczas spotkania Pan Paweł przypomniał o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, wyjaśnił również jakie warunki trzeba spełniać, aby można było jeździć motocyklem. Ogromną radość sprawiła dzieciom możliwość oglądania, dotykania i przymierzania butów, kasków i ochraniaczy. Obejrzeliśmy filmiki, na których nasz Wojtuś stawiał pierwsze kroki na motorze i wspólnie z tatą odpowiadał na szereg pytań. Na zakończenie naszego spotkania " borowiki" wręczyły naszemu gościowi własnoręcznie wykonany rysunek oraz podziękowanie za przybycie. Panu Pawłowi bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i zaangażowanie w życie grupy.Dzień Kobiet  

            Dziewczynki w naszej grupie są bardzo miłe, wesołe i zawsze uśmiechnięte, chłopcy je uwielbiają. W piątek wspólnie obchodziliśmy Dzień Kobiet. Najpierw cała nasza grupa uczestniczyła w przedstawieniu o Dorotce, Księżniczce Kaliskiej. Następnie nasze dzielne i utalentowane przedszkolaki zagrały na instrumentach perkusyjnych do znanej melodii. Występ był bardzo udany, a zwieńczeniem całej oficjalnej uroczystości było wręczenie wszystkim paniom własnoręcznie robionych kwiatów.
                Popołudniu Dzień Kobiet świętowaliśmy w naszej sali. Chłopcy zaśpiewali dziewczynkom "Sto lat" i każdy z nich złożył osobiste życzenia oraz wręczył koleżance prezent. Upominki otrzymali również chłopcy. Potem zajadaliśmy się słodkimi cukierkami i wspólnie bawiliśmy się przy muzyce. To był uroczysty i bardzo miły dzień. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie upominków dla dzieci." Dinozaury w naszej grupie "

" Bal karnawałowy"
"W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali".


„ Tak mija nam czas”

W minionym tygodniu nasze „ borowiki” wzbogacały wiedzę na temat zegarów, mijającego czasu. Wspólnie z pomocą rodziców stworzyliśmy „ Kącik z zegarami”, który wzbudzał ogromne zainteresowanie, a jednocześnie był doskonałym miejscem do obserwacji, ćwiczeń słuchowych i działań badawczych. Porównywaliśmy wielkość zegarów, kształt, kolor, układaliśmy od największego do najmniejszego. Dowiedzieliśmy się, że krótka wskazówka wskazuje godzinę a długa minuty. Zegarki wykorzystaliśmy do zabaw konstrukcyjnych, bawiliśmy się w zabawę „ Zegar”, w której każdy z nas mógł zostać wskazówką ( długą lub krótką). Wiemy, że czas płynie, biegnie, leci, mija, a życie bez zegarów byłoby bardzo trudne. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za wzbogacenie kącika i zaangażowanie w życie grupy.

Rodzice czytają dzieciom

            W naszej grupie gościliśmy kolejnego gościa. Tym razem była to Lenki mama, która przyszła do nas, aby przeczytać dzieciom wybrane przez siebie wiersze. To były bardzo miłe odwiedziny, a dzieci uważnie słuchały czytanych tekstów. Dziękujemy mamie Lenki za poświęcony nam czas i włączenie się do edukacji czytelniczej dzieci. Zachęcamy pozostałych rodziców do podejmowania takich inicjatyw.


Zabawy z matami sensorycznymi

Zabawy  sensoryczne zachęcają dzieci do poznawania świata wokół. Takie namacalne doświadczanie otoczenia zachęca maluchy do poznawania, odkrywania i rozwoju. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale równie zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie malucha od telewizora i komputera.

Nasze Borowiki miały świetną zabawę z matami sensorycznymi. Oglądały kolorowe obrazki, zmieniały ich ułożenie, a potem nawet chodziły, skakały i czołgały się po tych matach. Był to miły czas wesołej zabawy i integracji dzieci.

Dzień Babci i Dziadka 
           Babcia i dziadek to dwa piękne słowa, które każdemu z nas kojarzą się z miłością, ciepłem i wszystkim, co dobre. To właśnie oni przekazują tym najmłodszym ważne tradycje i wartości. Dla swoich wnuków są autorytetami i ogromnym wsparciem w trudnych sytuacjach. O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszymi borowikami i uczyliśmy  szacunku do starszych osób. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o swoich babciach i dziadkach, co lubią z nimi robić, w czym im pomagają i za co najbardziej ich kochają.
            Po całym cyklu zajęć nastąpił w końcu ten długo wyczekiwany ważny dzień, kiedy to do drzwi naszej sali zapukali goście w osobach babć i dziadków naszych przedszkolaków. Z tej okazji Borowiki przygotowały dla swoich najbliższych niespodziankę w postaci występu artystycznego, podczas którego zaprezentowały swoje zdolności taneczne, wokalne i recytatorskie. Mieliśmy nawet babcię i dziadka na scenie. Na koniec występów, po gromkim „Sto lat”, dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie pomalowane i udekorowane drewniane serduszka. Radości, uścisków, buziaków i wzruszeń nie było końca. Potem już tylko pozostało wspólne biesiadowanie przy stole pełnym słodkości.

            Dostojnym naszym gościom raz jeszcze życzymy zdrowia, szczęścia, radości i pociechy z wnucząt. Rodzicom, którzy byli zaangażowani w pomoc przy organizacji tej naszej uroczystości składamy ogromne podziękowania.

" Zimowe zabawy "
Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu niosą dla ich zdrowia wiele korzyści- wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Zimowe wyjścia z przedszkola są wspaniałą rozrywką, a w zabawy na śniegu chętnie włączają się wszystkie dzieci. Nasze borowiki, odpowiednio ubrane, spacerowały w pobliżu przedszkola podziwiając zimowy krajobraz, dokarmiały ptaszki, lepiły śnieżki i rzucały nimi do celu. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.


Świąteczne tradycje u Borowików

Boże Narodzenie to piękny czas, z którym wiąże się wiele ważnych tradycji. Kultywowanie tych tradycji i przekazywanie ich młodszym pokoleniom to zadanie, jakie stoi przed nami dorosłymi. Również i my, nauczyciele przedszkola, staramy się nawet tym młodszym przedszkolakom wpajać wiele ważnych tradycji.

Nasze Borowiki we wtorek jadły uroczysty obiad świąteczny składający się z wigilijnych dań: barszczu, ryb i kapusty z grochem. Zanim zasiedliśmy do pięknie nakrytego stołu, dzieci wysłuchały wiersza opisującego wieczerzę wigilijną. Dzięki temu poznały tradycyjne wigilijne potrawy oraz zwyczaj łamania się opłatkiem. Potem to my przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia i z wielką radością zjedliśmy smakowity obiad

W środę byliśmy ze świątecznymi życzeniami i drobnymi upominkami u pań, które pracują w pobliskiej księgarni i Bibliotece Miejskiej. Okazało się, że dzieci zrobiły dużą niespodziankę i sprawiły wiele radości pracownikom wspomnianych instytucji. W podziękowaniu otrzymały kolorowe balony i słodkie cukierki.

Paniom z księgarni i biblioteki dziękujemy za miłe przyjęcie, współpracę z przedszkolem oraz składamy raz jeszcze życzenia radosnych, spokojnych i pełnych wewnętrznego pokoju Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne  pierniczki to jeden z obowiązkowych elementów bożonarodzeniowych łakoci.  W związku z tym w dniu dzisiejszym nasze dzieci z wielką fantazją przy świetnej zabawie dekorowały świąteczne wypieki.

Ozdabiały je lukrem, słodkimi pisakami, cukiereczkami i koralikami. 


Świąteczne spotkanie z rodzicami

            Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas miłości, bliskości i wspólnoty rodzinnej. My także w naszej grupie stworzyliśmy taką atmosferę. W piątek zaprosiliśmy rodziców na spotkanie świąteczne. Dzieci przygotowały krótkie przedstawieni „Aniołki i Śnieżynki rozmawiają o świętach”, które przeplatane było tańcami i piosenkami. Nasi mali aktorzy spisali się świetnie w swoich rolach. Nawet wzruszyli wielu rodziców. Na koniec występów złożyliśmy rodzicom świąteczne życzenia. Następnie udaliśmy się do naszej sali, aby wspólnie zasiąść do świątecznie udekorowanego stołu.

            To był bardzo miły i sympatyczny czas. Czuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Zwieńczeniem radości były prezenty, które dzieci znalazły pod choinką. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz zorganizowaniu upominków dla dzieci. Do podziękowań dołączamy szczere życzenia radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia pełnych miłości i pokoju serca. Wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze!!!

 „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 „Mikołajki”

 W dniu 6 grudnia nasze "Borowiki"” wraz z dziećmi z grupy „leśna polana” świętowały Mikołajki. Zabawę mikołajkową rozpoczęliśmy od odczytania listu od Świętego Mikołaja.  W liście znajdowały się wskazówki  i zadania, które dzieci miały wykonać.Zadania, jakie wykonywały dzieci to:  układanie  puzzli w grupach,  tańczenie  do piosenki „Jingle Bells” oraz  udział   w zabawach muzyczno-ruchowych. Były również zadania sprawdzające wiedzę dzieci na temat Mikołaja i zimy. Była również praca plastyczna, w której dzieci tworzyły postać Świętego Mikołaja.

Do dzieci również przybył Święty Mikołaj z prezentami. Długo oczekiwany gość wywołał  uśmiech na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj został zaproszony przez dzieci do wspólnego śpiewu. Dzieci  z ogromną radością  zaprosiły Świętego Mikołaja  za rok,  obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.


"Ozdoby świąteczne"

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w grupie " Borowików" 29.11.18r. 

odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami oraz dziadkami.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze z ogromnym zaangażowaniem przybyłych gości.

Pomysłowość dzieci, rodziców i dziadków podczas wykonywania ozdób nie miała granic.

Powstało wiele pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. 

Spotkanie pozwoliło nam wszystkim przeżywać radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Spotkanie z pielęgniarką


Zdrowie to ważna rzecz. Mamy je jedno i trzeba je szanować. W tym tygodniu zajmujemy się tematyką zdrowia i poznajemy kolejne zawody: lekarz i pielęgniarka.  We wtorek odwiedziła nas właśnie pani pielęgniarka. Zaprezentowała się dzieciom w białym fartuchu i opowiedziała na czym polega zawód pielęgniarki i czym ona sama się osobiście zajmuje. Pokazała dzieciom różne narzędzia potrzebne w jej pracy, które kolejno wyciągała ze swoje dużej lekarskiej torby. I tak dzieci miały okazję zobaczyć strzykawkę i igłę, przyrządy do zakładania i zdejmowania szwów, bańki, aparat do mierzenia ciśnienia oraz glukometr. Były też świadkiem, jak pani pielęgniarka mierzyła ciśnienie, zakładała bańkę na rękę oraz badała cukier ich wychowawczyni. Miały więc okazję się przekonać, że to nie są bolesne zabiegi. Mamy nadzieję, że po tak miłej wizycie i zapoznaniu się z pracą pielęgniarki dzieci przestaną się bać zastrzyków i pobierania krwi, a na widok białego fartucha pielęgniarki nie będą płakać. Dziękujemy pani Małgorzacie za poświęcony nam czas, troskliwe podejście do naszych przedszkolaków i zaprezentowanie swojego zawodu.DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 
W dniu 26 listopada swoje święto w naszej grupie obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu- Pluszowy Miś. W tym dniu nasi milusińscy przyszli do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczęliśmy od przywitania wszystkich misiów,  następnie układaliśmy puzzle, rozwiązywaliśmy zagadki i bawiliśmy się przy misiowych przebojach. Na koniec każdy z naszych " borowików" otrzymał Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojej przytulanki kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem!
Wymiana pocztówkowa


Nasza grupa bierze udział w akcji „ Wymiany pocztówkowej” pomiędzy przedszkolami z całej Polski, której celem jest zapoznanie dzieci z różnymi regionami Polski, nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek oraz promowanie regionu, w którym żyjemy.
„ Borowiki” z niecierpliwością oczekiwały kartek od swoich rówieśników a gdy już do nas dotarły z zaciekawieniem oglądały skąd zostały wysłane. W odpowiedzi dzieci ozdobiły widokówki przedstawiające Nowe Skalmierzyce i udały się do Urzędu Poczty Polskiej gdzie wspólnie przykleiliśmy znaczki i wrzuciliśmy je do skrzynki pocztowej.
Dzieci też mają swoje prawa


            Dziecko, nawet to najmłodsze, to też człowiek i ma prawo do tych najważniejszych rzeczy jaki są miłość, szacunek, rodzina. We wtorek 20 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Obchodziły go także nasze średniaki. W związku z tym wysłuchały krótkiego opowiadania i zapoznały się z kilkoma prostymi prawami dziecka. Zwieńczeniem poznanych wiadomości było wspólne wykonanie plakatu uwzględniającego poznane prawa i przypieczętowanie go odciskiem swojej dłoni. Kochamy nasze dzieci, a one kochają nas :)Akcji „Rodzice czytają dzieciom” ciąg dalszy


            Już po raz trzeci w naszej grupie gościliśmy rodzica chętnego do przeczytania dzieciom bajki. Tym razem była to mama Lenki, która przeczytała historię „Kozuchy Kłamczuchy”. Nasze przedszkolaki bardzo miło przyjęły gościa i chętnie wysłuchały bajki. W późniejszej rozmowie wspólnie odnaleźliśmy morał wynikający z opowieści i wysnuliśmy wiele pozytywnych wniosków. Literatura dziecięca uczy i wychowuje. Czytanie i omawianie treści tekstu literackiego uwrażliwia dzieci na wiele ważnych wartości. W przypadku wspomnianej bajki Borowiki dowiedziały się jak ważna jest prawda i jakie mogą być konsekwencje kłamstwa. Dziękujemy mamie Leny za poświęcony nam czas i tak odpowiedni wybór tekstu do zaprezentowania dzieciom.„Borowiki” uczciły 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości


Już od najmłodszych lat uczymy dzieci przynależności narodowej i dumy z bycia Polakiem. W tym roku obchodziliśmy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W obchody tego ważnego dla naszego kraju święta włączyły się także nasze średniaki. Wspólnie utworzyliśmy Kącik Patriotyczny z przyniesionych przez dzieci obrazków i pamiątek związanych z Polską. Cały tydzień dzieci uczyły się o Polsce, poznały mapę Polski, nazwę miasta-stolicy naszego kraju oraz najważniejsze symbole narodowe: flagę i godło. Poza tym czterolatki nauczyły się dwóch zwrotek hymnu narodowego. Zwieńczeniem tych przygotowań było wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w piątek o godzinie 11.11. Potem przedszkolaki brały udział w pokazie mody patriotycznej. Wszystko nam się pięknie udało, a najważniejsze jest to, że Borowiki czują się prawdziwymi Polakami-Patriotami." RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM "


W ostatnich dniach października naszą grupę odwiedziła mama Olka. To już kolejny gość, który zechciał skorzystać z zaproszenia i wziąć udział w akcji " Rodzice czytają dzieciom." Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały bajki, którą wybrał  sam Oluś- " Reksio- przyjaciel dla najmłodszych".  Podczas spotkania dzieci rozmawiały z mamą Olka o treści przeczytanej bajki i  oglądały kolorowe ilustracje. Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników, a dzieciom gratulujemy wspaniałych Rodziców!
"BAL OWOCOWO-WARZYWNY"" Borowiki poznają ciekawe zawody- KOMINIARZ"


"Borowiki" zapoznały się z kolejnym zawodem- kominiarzem, który gościł w naszym przedszkolu. Przedszkolakom bardzo podobało się to spotkanie, podczas którego zapoznały się ze strojem i sprzętem kominiarza. Dzieci mogły też przymierzyć cylinder oraz dotknąć narzędzi kominiarskich. Dzieci miały wiele pytań do naszych gości, dzięki którym uświadomiły sobie jak ważna i pożyteczna jest praca kominiarza.  Była to wyjątkowa wizyta a Panu Sewerynowi dziękujemy za wspaniałą lekcję oraz poświęcony czas.
 " Koncert edukacyjny w Państwowej Szkole muzycznej w Kaliszu"


Jednym z wielu zadań przedszkola jest rozwijanie wrażliwości muzycznej dziecka i przygotowanie go do odbioru muzyki, dlatego w czwartkowe przedpołudnie nasze średniaki wybrały się do Państwowej Szkoły muzycznej w Kaliszu na koncert edukacyjny pt. " Na cztery struny". Dzieci poznały wygląd i brzmienie różnych instrumentów. Młodzi artyści starali się pokazać różnorodne brzmienie każdego instrumentu. Odpowiednio dobrany repertuar, dobry kontakt z widzami, miła, pełna humoru atmosfera , sprawiły, że koncert był bardzo interesujący. Po koncercie wybraliśmy się do Parku Miejskiego w poszukiwaniu wiewiórek.

" BOROWIKI POZNAJĄ CIEKAWE ZAWODY- KSIĘGARZ"


Dzieci z grupy " Borowiki" postanowiły tym razem poznać kolejny ciekawy zawód jakim jest księgarz. W związku z tym odwiedziły pobliską księgarnię. Celem naszej wycieczki było poznanie pracy księgarza, zwiedzanie pomieszczenia i obejrzenie księgozbioru oraz materiałów dostępnych dla kupujących. Dzieci dowiedziały się skąd biorą się książki w księgarni i czym różni się ona od biblioteki. Nasi milusińscy byli bardzo zainteresowani wyposażeniem sklepu poczynając od książek, książeczek a kończąc na klockach, dziurkaczach i grach dydaktycznych. Po krótkiej prelekcji wygłoszonej przez panią pracującą w księgarni nasze " Borowiki" otrzymały prezenty w postaci kilkunastu książeczek , które wzbogacą nasz grupowy kącik bajek oraz kolorowe baloniki. Wycieczkę zaliczamy do udanych, a księgarnię do miejsc już nam znanych! Podczas wycieczki dzieci wdrażały się do kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i bezpiecznego poruszania się po drogach z zachowaniem zasad ruchu drogowego.„Borowiki” w bibliotece


W związku z omawianą w tym tygodniu tematyką zajęć i w ramach poznawania różnych zawodów, nasze średniaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Nowych Skalmierzycach. Na miejscu dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza i dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki. Miały też okazję przyjrzeć się półkom pełnych kolorowych książek, nie tylko dla dzieci. Od tego dnia przedszkolaki stały się także czytelnikami naszej miejskiej biblioteki, gdyż mają założone imienne karty do wypożyczania bajek. Zachęcamy rodziców do częstego korzystania z biblioteki wraz z dziećmi. Czytając dzieci wzrastają i wzbogacają słownictwo, a także rozwijają swoją wyobraźnię. To tak dla zachęty ;)Popierając akcję „Cała Polska czyta dzieciom” grupa " BOROWIKÓW "rozpoczęła serię spotkań „RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM”.


Głośne czytanie dziecku już od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji, buduje więź między dorosłym i dzieckiem. Nasza akcja ma na celu kształtowanie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
Spotkania z bliskimi na terenie przedszkola są elementem integracji obu środowisk i dużym przeżyciem dla dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy Tacie Wojtka za zaangażowanie i poświęcony czas.
Wycieczka do Parku Olbrzymich Owadów


Zajęcia przyrodnicze na świeżym powietrzu to jest to, co dzieciaki lubią najbardziej. W ubiegły czwartek mieliśmy okazję zwiedzić Park Olbrzymich Owadów w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz możliwości obejrzenia olbrzymich eksponatów przedstawiających rozmaite znane dzieciom owady, nasze średniaki mogły także poznać charakterystyczne cechy każdego gatunku i dowiedzieć się, jak należy bronić się przed atakiem pszczoły, osy, bąka czy chrząszcza a także, jak radzić sobie z niebezpiecznym kleszczem. Dodatkową atrakcją wycieczki była przejażdżka kolejką po ulicach miasta Ostrowa, którą umilały znane piosenki i słodkie ciasteczka. To był miły i bardzo wesoły dzień w przedszkolu. Chyba nie trzeba nic więcej aby przyjemnie spędzić ciepły jesienny czas :)Jesień to doskonały czas na owocowe i warzywne zbiory oraz kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. W sali  u " Borowików" pojawił się kącik owocowo-warzywny, za co serdecznie dziękujemy naszym kochanym Rodzicom. Przedszkolaki segregowały i nazywały krajowe owoce i warzywa także w j. angielskim. Dzieci poznały ich wygląd i zapamiętywały zapachy. Dowiedziały się również, jaki wpływ ma ich jedzenie na zdrowie.  Na koniec tygodnia wykonaliśmy warzywne kukiełki, z warzyw i różnych innych materiałów i ozdób, jedyną granicą była nasza wyobraźnia!Świętujemy Dzień Chłopca
            W poniedziałek nasi mali chłopcy z grupy Borowikowej obchodzili swoje święto – Dzień Chłopca. Sympatyczne koleżanki z grupy otoczyły kręgiem wszystkich chłopców, by zaśpiewać im „100 lat” i złożyć życzenia. Znalazły się także prezenty, jak się okazało nie tylko dla chłopców. Każda dziewczynka wręczyła koledze upominek. Następnie odbyła się krótka zabawa taneczna przy znanych dzieciom piosenkach. Na koniec dzieci zjadły słodki poczęstunek. To był miły dzień pełen atrakcji. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie upominków dla dzieci.Borowikowe wspomnienia z wakacji

W naszej grupie ubiegły tydzień upłynął pod hasłem: WSPOMNIENIA Z WAKACJI. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swoje pamiątki z wakacji, z których wspólnie utworzyliśmy tzw. „Kącik wspomnień z wakacji”. Borowiki chętnie opowiadały o tym, gdzie były na wakacjach i co tam robiły. Bawiliśmy się przy tym bardzo wesoło i przy okazji poznaliśmy różne regiony Polski. Bo w przedszkolu uczymy się przez zabawę."  :) BO W PRZEDSZKOLU JEST WESOŁO :) "Serdecznie witamy naszych przedszkolaków i ich rodziców po wakacyjnej przerwie.

Mamy nadzieję, że wypoczęci i z uśmiechem na twarzy wracacie w nasze przedszkolne progi.
Szczególnie ciepło witamy naszych nowych milusińskich, którym życzymy szybkiej adaptacji oraz nawiązania miłych znajomości i przyjaźni.
Galeria Zdjęć