Czwartek, 21.3.2019
Name days: Benedykt / Mikołaj / Marzanna
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

4-latki z sali orzechowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Maria Różańska, Karolina Smętek

dyżury wychowawców:

Maria Różańska : środa 7:45- 8:00
Karolina Smętek: poniedziałek 15:00 - 15:15


Pożegnanie Nikoli
Nie pomogły słodkości, którymi poczęstowała Nikola, dzieci i tak miały płaczące miny. Dzieci ze smutkiem robiły ostatnie, najpiękniejsze serca dla koleżanki. Nikola wyjeżdża wraz z rodzicami i już nie będzie chodziła do naszego przedszkola.  Grupa bardzo się zżyła i żal, że ktoś nas opuszcza. Dzieci dopytywały koleżankę: gdzie jedzie, na jak długo, czy wróci? Ona sama nie wie. Będziemy czekać teraz na wieści od niej. Do usłyszenia mały przedszkolaku.

„Dzień Kobiet w naszej grupie”
I te małe, i te duże dziewczyny, zostały dziś obdarowane, przez chłopców z naszej grupy, kwiatami, słodyczami i upominkami. Dziewczynki czekały na kwiaty od chłopców, którzy je dzień wcześniej robili dla nich. Antek obdarował słodyczami, a wszyscy chłopcy złożyli życzenia i prezenty. Mamie Wojtka, pani Małgosi, bardzo dziękujemy za zorganizowanie tej uroczystości i za wielkie zaangażowanie w życie naszej grupy. Serdecznie dziękujemy.
Maria Różańska


Urządzenia elektryczne
Po co nam prąd? Jest bardzo potrzebny. Słusznie, a jeszcze bardziej potrzebne są wszystkie urządzenia elektryczne, które używamy na co dzień. Sprawdzaliśmy z czego codziennie korzystają panie salowe, kucharki. Dzieci opowiadały o urządzeniach elektrycznych w swoich domach, kto i jak z nich korzysta. Przeszliśmy się też po przedszkolu i sprawdziliśmy: gdyby nie było prądu - kuchnia nie ugotowała by obiadu, rzeczy byłyby nie wyprane, nie uprasowane, talerze nie pozmywane itd. Sprawdziliśmy, że można ręcznie zbierać papierki - ale dużo wolniej, zmywać też można ręcznie - ale po co? Czterolatki podsumowały zajęcia: urządzenia elektryczne pomagają człowiekowi żyć lepiej i wygodniej. Prawda?
Maria Różańska
„Zabawy z Klaunem”
Śmieszna mina - proszę bardzo, wygibasy - ooo…- już są. Dziś na życzenie dzieci Klaun robił to, co one chciały, a najbardziej rozśmieszał je. Takie jest zadanie Klauna - rozśmieszanie ludzi. Klauni występują  na różnych imprezach, spotkaniach,  w cyrku - po to by bawić wszystkich. Nasz Klaun rozbawiał dziś dzieci razem z misiem: tańczył, żonglował, rozmawiał i opowiadał. Na koniec Klaun poszedł a miś - został. Dzieci pytają: Czy ten miś umie to co Klaun? Miś może nie, ale dzieci na wygłupianiu się znają się bardzo dobrze.
Mamie Miłka - pani Izabeli, bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak miłej niespodzianki.
Maria Różańska

„Babcia bajki opowiada”
Odwiedziła nas w przedszkolu babcia Wojtka – pani Maria. Przyszła z bajką i ze słodkościami. Dzieci z przyjemnością słuchały babci. Przeczytała ona im jedną z baśni Andersena „Skarbonka”. Na koniec dzieci babcię wyściskały i za wszystko podziękowały. Miłe są takie wizyty, kiedy nie tylko rodzice, ale i dziadkowie angażują się w pracę grupy przedszkola. Bardzo dziękujemy.


Prezentujemy stroje przed balem.


„Zielony kącik przyrody”
Na oknach w naszej sali zrobiło się zielono, pachnąco. Dzieci siały, sadziły, podlewały. Dyżurni sprawdzali czy naszym roślinkom nic nie brakuje, uczyły się odpowiedzialności.
Kiedy dzieci się mierzą, to nie widać, że tak szybko rosną, a u naszych roślinek widać, że codziennie im przybywa. Bardzo cieszyły się przedszkolaki, że same posadziły i że to urosło.
Rodzicom bardzo dziękuję za zakupione cebulki i nasiona.
Maria Różańska

Urodziny Kubusia

Dzisiaj urodziny obchodzi nasz Kubuś.

Kubusiu, niech Ci słonko ciepło gra,

Niech Twój uśmiech długo trwa,

Nie trać swej wesołej minki

Dziś są Twoje urodzinki!

„Zabawy sensoryczne”
Każdy jest ciekawy: co mogą wyczarować jego ręce, jakie ma możliwości, czy to czary, czy dobra zabawa?


Urodziny Ali
Dziś świętuje nasza Ala, która kończy 4 latka.
Wszyscy głośno jej śpiewamy i buziaki przesyłamy.

Poznajemy owady
Dziś gościł u nas przedstawiciel firmy Imperator – hodowca owadów karmowych - pan Paweł Jałowicz.  Opowiedział i pokazał dzieciom różne owady: świerszcze kubańskie, drewnojady,  karczany, mączniki, szarańczę i inne. Te owady  są hodowane między innymi jako pokarm dla: jaszczurek, modliszek, jeży i innych drobnych gadów. Dzieci z ciekawością obejrzały z bliska świat przyrody. Mogły zobaczyć i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o owadach.
Pani Izabeli – mamie Miłka bardzo dziękujemy za zorganizowanie tego spotkania.
Maria Różańska
Rodzice – dzieciom
W naszej grupie już kolejna mamusia przyszła do nas aby wspólnie poczytać bajki. Dziś gościliśmy mamę Kubusia – panią Agnieszkę, która przeczytała nam „Rzepkę”, dalsze dzieje „Królewny Śnieżki”  oraz „Trzy świnki”. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, wyciągały wnioski i z wielkim zainteresowaniem słuchały. Mamie Kuby bardzo dziękujemy za przybycie do przedszkola i poświęcony nam czas. Zachęcamy do wspólnego czytania i zapraszamy do nas.
Maria Różańska

Dokarmiamy ptaki
Poznaliśmy już ptaki, które przyleciały do nas na zimę, oraz te, które są z nami cały rok.
Przyszła zima, śnieg przykrył wszystko, trzeba więc ptakom pomóc. Dzieci przyniosły różne nasionka, które segregowały a potem robiły różne  mieszanki, bo różne ptaki lubią inny pokarm. Rodzicom dziękujemy za pomoc, za włączenie się do akcji dokarmiania ptaków, za zakup pokarmu. Wiosną ptaki odwdzięczą się pięknym śpiewem.Urodziny Julki
Sto lat dziś dla Julki śpiewamy. Moc życzeń, uśmiechów i buziaków składamy.

Zabawy na śniegu
Wreszcie jest!!!  Spadło go naprawdę dużo. Dzieci już od rana z radością witały ŚNIEG. Już nie mogły się doczekać, kiedy pójdziemy do ogrodu. Radość ogromna. Co najpierw robić? Bałwana? Orły na śniegu? Czy rzucać się śnieżkami? Czy może robić wszystko od razu?
Po wysłuchaniu zasad dotyczących bezpiecznej zabawy, czyli co wolno a czego nie - przedszkolaki biegały  i witały biały puch. Już dawno nic im nie sprawiło takiej radości. Pytały: „Czy jutro też śnieg jeszcze będzie?”
No cóż, zobaczymy.

W dniu urodzin Alicji życzenia składamy.Obchodzimy urodzinki Marysi, Antosia i Michalinki
Wszystkiego dobrego, uśmiechu wesołego, moc prezentów i buziaków od wszystkich dzieciaków.
Świąteczny obiad w przedszkolu.
Podniosła atmosfera od samego rana udzieliła się wszystkim, nie tylko za sprawą kolęd, które dzieci wspólnie śpiewały. O świętach Bożego Narodzenia rozmawialiśmy bardzo dużo, o tradycjach, o przygotowaniach w domach dzieci. Każde dziecko mogło się wypowiedzieć jak to u niego w domu trwają przygotowania. Wiedzą kiedy siadamy do wigilii i dlaczego - dużo o tym mówiliśmy.
Toteż dziś czekały na pierwszą gwiazdkę na niebie i pytały: „możemy siadać do stołu, przecież nie świeci?” Dzieci uczyły się składać sobie życzenia, potem zasiadły do wspólnego stołu. Podsumowaniem wigilijnego obiadu było stwierdzenie Tosi: „Proszę pani, super tak razem siedzimy przy jednym stole - jak w prawdziwym domu”. Cieszy to, że dzieci od najmłodszych lat przenoszą z domu do przedszkola i odwrotnie, zaszczepione wspólnie z rodzicami tradycje.
Maria Różańska

„Zapachniało już świętami…”
A to za sprawą świątecznych pierników. Dziś dzieci zabrały się ochoczo do tak smakowitej pracy i ozdabiały, wykonane przez panie kucharki, pierniki. Najpierw był wybór polewy: jasna czy ciemna? Przecież jedna i druga dobra (bo próbowały). A potem każdy dekorował czym chciał: czy to kolorową posypką, makiem, czy orzeszkami. Wszystko przecież dobre. Na koniec resztki ozdób zostały zjedzone. Zapowiadają się pachnące i kolorowe święta.
Maria Różańska

Składamy świąteczne życzenia
Przed świętami, jak co roku, pamiętamy o zaprzyjaźnionych instytucjach.
Dziś 4- latki odwiedziły Bank Ludowy w Skalmierzycach i złożyły tam przedświąteczne życzenia.
Miło jest jak ktoś pamięta o nas, dlatego my, od najmłodszych lat, uczymy się pamiętać o innych.Mikołaj w grupie 4-latków


Urodziny Oskara

Wszystkie dzieci z laurkami, uściskami, życzeniami  100 lat dziś śpiewały solenizantowi.
ŚWIATOWY DZIEŃ JEŻA

,,Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, jestem sobie mały jeżyk.

Bardzo ostre igły moje , więc nikogo się nie boję..." 

Zabawy integracyjne dzieci z grup: Wrzosowej i Orzechowej
Czytamy bajki  - wizyta rodziców w przedszkolu.
Jesień to czas, kiedy pogoda zmienną jest i miło jest spędzać go w gronie najbliższych. Nasze dzieci dostają codziennie „dawkę” dobrej bajki. Poobiednie czytanie wpisało się, w nasz przedszkolny grafik, na stałe. Dzieci bardzo to lubią. Bardzo nam miło, iż dołączyli do naszego czytania rodzice. Z pięknymi bajkami przyszły mamusie Adriana i Marysi. Dzieci wsłuchane w perypetie słowika chętnie odpowiadały na pytania. A dobre obyczaje zawarte w bajce z morałem o „Kici Koci” na długo pozostaną w pamięci . Mamusiom dziękujemy za przybycie do przedszkola i poświęcony nam czas. Zachęcamy do wspólnego z dziećmi czytania i zapraszamy do przedszkola.
Maria Różańska


Jesienna wizyta w Kaliszu
Wizyta w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu to niezapomniane spotkanie dzieci  ze sztuką . Koncert edukacyjny przygotowany przez uczniów tamtejszej szkoły i pięknie przeprowadzona muzyczna lekcja, dostosowana do małych dzieci, były dla naszych przedszkolaków wielkim przeżyciem. Innym miłym akcentem dzisiejszego wyjazdu był spacer po kaliskim parku i spotkanie z wiewiórkami. Jesienna pogoda dopisywała, więc i kaliska fontanna olśniła dzieci. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z pytaniem: „Kiedy znów tam pojedziemy?”
To znak, że dzieciom się podobało.
Maria Różańska

Ćwiczymy
Dbamy o swoje zdrowie i dlatego lubimy ćwiczyć. Dzieci nabywają sprawności poprzez zabawę i ćwiczenia. Wiara w swoje możliwości to bardzo dużo u takiego "średniaczka", dlatego tak ważny jest tu doping i zdrowa rywalizacja. Ćwiczenia to fajna zabawa, szczególnie wtedy gdy dzieci robią to z przyjemnością.
Maria Różańska
Jesień kolorowe liście niesie…
Nie tylko liście, ale też kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębinę i… wiele różnych pomysłów do zabaw nimi.
Zbieramy kasztany dla zwierząt, do kącika przyrody różne „dary”, które inspirują do liczenia, wyklejania, zabaw z plasteliną, zabaw w rytmy i rozróżniania ich.
Dzieci już wiedzą jak nazywają się drzewa z których są te dary przyrody a także, które zwierzęta i jakie zapasy robią sobie na zimę. Jesienne spacery zachęcają do ciekawych zabaw z całą rodziną.
Maria Różańska
Wycieczka do Centrum edukacji ekologicznej do parku owadów olbrzymich w Ostrowie Wielkopolskim.


Piękne owady, olbrzymie, kolorowe wraz z pogadanką nt. fauny i flory występującej w okolicznym ekosystemie, zrobiły na naszych dzieciach duże wrażenie. Ciekawostki przemycone przez pracowników parku bardzo zaciekawiły dzieci. Jesienna, ciepła pogoda, wielobarwne liście i wycieczka ciuchcią po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego  – to atrakcje, które w czasie tej wycieczki czekały na dzieci. Cóż można chcieć więcej w tak piękny dzień? Chyba tylko zaprosić rodziców, wraz ze swoimi dziećmi, na tak miłe spędzenie czasu. A jest tam jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Zachęcam.
Maria Różańska
Chłopcy z grupy „Orzechowej” świętują.
Dzień chłopaka – ważna sprawa. Wiedzą o tym wszystkie dziewczynki, które z okazji ich święta wykonały dla nich laurki. Chłopcy otrzymali też piękne puzzle, soczki i słodycze. A żeby dziewczynkom nie było przykro, to one też dostały takie prezenty. Najważniejszy przecież uśmiech dziecka. A wszystko to, zawdzięczamy rodzicom, a w szczególności pani Małgosi - mamie Wojtka, której bardzo dziękujemy za zorganizowanie naszej grupowej imprezy.
Maria Różańska


„Poznajmy się”
Pierwsze powitania, uściski, zapoznanie się z nowymi dziećmi – to początek. Potem szukanie swojego znaczka w łazience, szatni i na półeczce – wszystko pod czujnym okiem rodziców. Wreszcie wspólna zabawa na sali, potem na placu zabaw.
Tak grupa „Orzechowa” rozpoczęła nowy rok szkolny w przedszkolu.
Maria RóżańskaGaleria Zdjęć