Poniedziałek, 19.8.2019
Name days: Emilia / Juliusz / Ludwik
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

4-latki z sali orzechowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Maria Różańska, Karolina Smętek

dyżury wychowawców:

Maria Różańska : środa 7:45- 8:00


Święto Hani i Laury
Dziś świętowały dwie dziewczynki : Hania swoje urodziny i Laurka imieniny. Po głośnym 100 lat dziewczynki otrzymały od kolegów i koleżanek : życzenia, buziaki i laurki. Solenizantki częstowały słodkościami i wszyscy byli bardzo zadowoleni.

„Orzeszki” świętują
O super zabawę z bańkami zatroszczyła się mama Wojtka – pani Małgosia, której bardzo dziękujemy za pamięć. Baloniki dla całej grupy przyniosła Ala. Były soczki, słodycze. Czy dzieciom coś więcej potrzeba aby uśmiech zagościł na ich buziach? Chyba nie.Wycieczka do Gołuchowa
Piękny, słoneczny dzień to wymarzona pora na wycieczki. Dziś dzieci wybrały się autokarami do Gołuchowa aby podziwiać przyrodę, zwierzęta i ptaki. Taki bliski, bezpośredni kontakt ze środowiskiem przyrodniczym wzbudził w dzieciach zachwyt. Wszystko im się podobało, były zmęczone ale szczęśliwe, pełne wrażeń. Obiecały, że wrócą tam z rodzicami. Zachęcamy, bo warto.
Maria Różańska
"Festyn rodzinny"


Urodziny Filipa
W dniu Twoich 5 urodzin składamy Tobie Filipku najlepsze życzeniaUrodziny Antosi
Wszystkiego najlepszego Antosiu w dniu Twoich urodzin.
Czytamy razem
Wspólne czytanie to w naszej grupie codzienność. Dobrym zwyczajem stały się wizyty rodziców w naszym przedszkolu. Dziś bajki czytał tata Antosia, któremu dziękujemy za poświęcony nam czas.
Maria Różańska


Imieniny Wojtka


Wojtku, z okazji Twoich imienin przesyłamy Ci najlepsze życzenia:


Niech Ci słonko jasno świeci,


Niech Ci czas radośnie leci,


Niech Cię miną smutki, złości


I nastanie czas radości!


Wszystkiego dobrego nasz Solenizancie :)

„Bliżej środowiska”
W ramach naszej tematyki: praca w ogrodzie, mieliśmy możliwość siać zboże do pojemniczków na Wielkanoc. Skorzystaliśmy dziś z zaproszenia państwa Brzezińskich, ze sklepu ogrodniczego, i dzieci pod czujnym okiem właścicieli siały zboże. Mogły zobaczyć też zwierzęta: małą owieczkę, króliki i papugi. Wszystkie te zwierzęta jedzą zboże, takie jakie sialiśmy. Dzieci dowiedziały o tym, jak ważna jest praca na roli i po co to rolnicy robią. Bardzo dziękujemy Państwu Brzezińskim za poświęcony nam czas.
Maria Różańska„Poznajemy zwierzęta domowe”
Kiedy pani czyta bajki o zwierzętach jest bardzo ciekawie i każde dziecko chciałoby ich mieć mnóstwo w swoim domu. Dzieci dowiedziały się na zajęciach po co nam zwierzęta, co z nich mamy i jak bardzo są pożyteczne. Omawialiśmy jakie zwierzęta można  hodować w domu, a jakie w gospodarstwie. Ale dopiero wizyta u kolegi Filipa uświadomiła dzieciom, że prawdziwe zwierzę to nie zabawka. Mama Filipa zaprosiła dzieci do ogrodu, gdzie mogły pobawić się na różnym sprzęcie. Odkładały zabawki, wymieniały się nimi i o piesku zapomniały. Rozmowa z mamą Filipa i z nim samym przypomniała, że piesek chce jeść, odpocząć, pobawić się i cały czas trzeba „mieć na niego oko”. Żywe zwierzę to duża odpowiedzialność  a nie zabawka - dzieci to już wiedzą.
Mamie Filipa bardzo dziękujemy za cierpliwość, za poczęstunek i gościnę.
Maria Różańska
Dzień Wody


W piątek w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci z grupy wrzosowej zaprosiły nas na wspólne oglądanie bajki, która uświadomiła nam jak ważne znaczenie ma woda w przyrodzie oraz pokazała nam w jaki sposób sami możemy oszczędzać wodę. Po obejrzeniu bajki i krótkiej rozmowie na jej temat mieliśmy okazję poeksperymentować z wodą w naszej sali. Odkryliśmy bardzo ciekawe rzeczy! Zobaczyliśmy jak powiększa się pasek narysowany pisakiem po zanurzeniu w wodzie oraz mieliśmy okazję zafarbować wodę używając do tego bibuły! Bardzo się zdziwiliśmy, że takie coś jest możliwe! Na koniec zobaczyliśmy, jak chusteczki higieniczne potrafią „wypić” kolorową wodę J Były to niezwykle ciekawe zajęcia!

Pożegnanie Nikoli
Nie pomogły słodkości, którymi poczęstowała Nikola, dzieci i tak miały płaczące miny. Dzieci ze smutkiem robiły ostatnie, najpiękniejsze serca dla koleżanki. Nikola wyjeżdża wraz z rodzicami i już nie będzie chodziła do naszego przedszkola.  Grupa bardzo się zżyła i żal, że ktoś nas opuszcza. Dzieci dopytywały koleżankę: gdzie jedzie, na jak długo, czy wróci? Ona sama nie wie. Będziemy czekać teraz na wieści od niej. Do usłyszenia mały przedszkolaku.

„Dzień Kobiet w naszej grupie”
I te małe, i te duże dziewczyny, zostały dziś obdarowane, przez chłopców z naszej grupy, kwiatami, słodyczami i upominkami. Dziewczynki czekały na kwiaty od chłopców, którzy je dzień wcześniej robili dla nich. Antek obdarował słodyczami, a wszyscy chłopcy złożyli życzenia i prezenty. Mamie Wojtka, pani Małgosi, bardzo dziękujemy za zorganizowanie tej uroczystości i za wielkie zaangażowanie w życie naszej grupy. Serdecznie dziękujemy.
Maria Różańska


Urządzenia elektryczne
Po co nam prąd? Jest bardzo potrzebny. Słusznie, a jeszcze bardziej potrzebne są wszystkie urządzenia elektryczne, które używamy na co dzień. Sprawdzaliśmy z czego codziennie korzystają panie salowe, kucharki. Dzieci opowiadały o urządzeniach elektrycznych w swoich domach, kto i jak z nich korzysta. Przeszliśmy się też po przedszkolu i sprawdziliśmy: gdyby nie było prądu - kuchnia nie ugotowała by obiadu, rzeczy byłyby nie wyprane, nie uprasowane, talerze nie pozmywane itd. Sprawdziliśmy, że można ręcznie zbierać papierki - ale dużo wolniej, zmywać też można ręcznie - ale po co? Czterolatki podsumowały zajęcia: urządzenia elektryczne pomagają człowiekowi żyć lepiej i wygodniej. Prawda?
Maria Różańska
„Zabawy z Klaunem”
Śmieszna mina - proszę bardzo, wygibasy - ooo…- już są. Dziś na życzenie dzieci Klaun robił to, co one chciały, a najbardziej rozśmieszał je. Takie jest zadanie Klauna - rozśmieszanie ludzi. Klauni występują  na różnych imprezach, spotkaniach,  w cyrku - po to by bawić wszystkich. Nasz Klaun rozbawiał dziś dzieci razem z misiem: tańczył, żonglował, rozmawiał i opowiadał. Na koniec Klaun poszedł a miś - został. Dzieci pytają: Czy ten miś umie to co Klaun? Miś może nie, ale dzieci na wygłupianiu się znają się bardzo dobrze.
Mamie Miłka - pani Izabeli, bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak miłej niespodzianki.
Maria Różańska

„Babcia bajki opowiada”
Odwiedziła nas w przedszkolu babcia Wojtka – pani Maria. Przyszła z bajką i ze słodkościami. Dzieci z przyjemnością słuchały babci. Przeczytała ona im jedną z baśni Andersena „Skarbonka”. Na koniec dzieci babcię wyściskały i za wszystko podziękowały. Miłe są takie wizyty, kiedy nie tylko rodzice, ale i dziadkowie angażują się w pracę grupy przedszkola. Bardzo dziękujemy.


Prezentujemy stroje przed balem.


„Zielony kącik przyrody”
Na oknach w naszej sali zrobiło się zielono, pachnąco. Dzieci siały, sadziły, podlewały. Dyżurni sprawdzali czy naszym roślinkom nic nie brakuje, uczyły się odpowiedzialności.
Kiedy dzieci się mierzą, to nie widać, że tak szybko rosną, a u naszych roślinek widać, że codziennie im przybywa. Bardzo cieszyły się przedszkolaki, że same posadziły i że to urosło.
Rodzicom bardzo dziękuję za zakupione cebulki i nasiona.
Maria Różańska

Urodziny Kubusia

Dzisiaj urodziny obchodzi nasz Kubuś.

Kubusiu, niech Ci słonko ciepło gra,

Niech Twój uśmiech długo trwa,

Nie trać swej wesołej minki

Dziś są Twoje urodzinki!

„Zabawy sensoryczne”
Każdy jest ciekawy: co mogą wyczarować jego ręce, jakie ma możliwości, czy to czary, czy dobra zabawa?


Urodziny Ali
Dziś świętuje nasza Ala, która kończy 4 latka.
Wszyscy głośno jej śpiewamy i buziaki przesyłamy.

Poznajemy owady
Dziś gościł u nas przedstawiciel firmy Imperator – hodowca owadów karmowych - pan Paweł Jałowicz.  Opowiedział i pokazał dzieciom różne owady: świerszcze kubańskie, drewnojady,  karczany, mączniki, szarańczę i inne. Te owady  są hodowane między innymi jako pokarm dla: jaszczurek, modliszek, jeży i innych drobnych gadów. Dzieci z ciekawością obejrzały z bliska świat przyrody. Mogły zobaczyć i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o owadach.
Pani Izabeli – mamie Miłka bardzo dziękujemy za zorganizowanie tego spotkania.
Maria Różańska
Rodzice – dzieciom
W naszej grupie już kolejna mamusia przyszła do nas aby wspólnie poczytać bajki. Dziś gościliśmy mamę Kubusia – panią Agnieszkę, która przeczytała nam „Rzepkę”, dalsze dzieje „Królewny Śnieżki”  oraz „Trzy świnki”. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, wyciągały wnioski i z wielkim zainteresowaniem słuchały. Mamie Kuby bardzo dziękujemy za przybycie do przedszkola i poświęcony nam czas. Zachęcamy do wspólnego czytania i zapraszamy do nas.
Maria Różańska

Dokarmiamy ptaki
Poznaliśmy już ptaki, które przyleciały do nas na zimę, oraz te, które są z nami cały rok.
Przyszła zima, śnieg przykrył wszystko, trzeba więc ptakom pomóc. Dzieci przyniosły różne nasionka, które segregowały a potem robiły różne  mieszanki, bo różne ptaki lubią inny pokarm. Rodzicom dziękujemy za pomoc, za włączenie się do akcji dokarmiania ptaków, za zakup pokarmu. Wiosną ptaki odwdzięczą się pięknym śpiewem.Urodziny Julki
Sto lat dziś dla Julki śpiewamy. Moc życzeń, uśmiechów i buziaków składamy.

Zabawy na śniegu
Wreszcie jest!!!  Spadło go naprawdę dużo. Dzieci już od rana z radością witały ŚNIEG. Już nie mogły się doczekać, kiedy pójdziemy do ogrodu. Radość ogromna. Co najpierw robić? Bałwana? Orły na śniegu? Czy rzucać się śnieżkami? Czy może robić wszystko od razu?
Po wysłuchaniu zasad dotyczących bezpiecznej zabawy, czyli co wolno a czego nie - przedszkolaki biegały  i witały biały puch. Już dawno nic im nie sprawiło takiej radości. Pytały: „Czy jutro też śnieg jeszcze będzie?”
No cóż, zobaczymy.

W dniu urodzin Alicji życzenia składamy.Obchodzimy urodzinki Marysi, Antosia i Michalinki
Wszystkiego dobrego, uśmiechu wesołego, moc prezentów i buziaków od wszystkich dzieciaków.
Świąteczny obiad w przedszkolu.
Podniosła atmosfera od samego rana udzieliła się wszystkim, nie tylko za sprawą kolęd, które dzieci wspólnie śpiewały. O świętach Bożego Narodzenia rozmawialiśmy bardzo dużo, o tradycjach, o przygotowaniach w domach dzieci. Każde dziecko mogło się wypowiedzieć jak to u niego w domu trwają przygotowania. Wiedzą kiedy siadamy do wigilii i dlaczego - dużo o tym mówiliśmy.
Toteż dziś czekały na pierwszą gwiazdkę na niebie i pytały: „możemy siadać do stołu, przecież nie świeci?” Dzieci uczyły się składać sobie życzenia, potem zasiadły do wspólnego stołu. Podsumowaniem wigilijnego obiadu było stwierdzenie Tosi: „Proszę pani, super tak razem siedzimy przy jednym stole - jak w prawdziwym domu”. Cieszy to, że dzieci od najmłodszych lat przenoszą z domu do przedszkola i odwrotnie, zaszczepione wspólnie z rodzicami tradycje.
Maria Różańska

„Zapachniało już świętami…”
A to za sprawą świątecznych pierników. Dziś dzieci zabrały się ochoczo do tak smakowitej pracy i ozdabiały, wykonane przez panie kucharki, pierniki. Najpierw był wybór polewy: jasna czy ciemna? Przecież jedna i druga dobra (bo próbowały). A potem każdy dekorował czym chciał: czy to kolorową posypką, makiem, czy orzeszkami. Wszystko przecież dobre. Na koniec resztki ozdób zostały zjedzone. Zapowiadają się pachnące i kolorowe święta.
Maria Różańska

Składamy świąteczne życzenia
Przed świętami, jak co roku, pamiętamy o zaprzyjaźnionych instytucjach.
Dziś 4- latki odwiedziły Bank Ludowy w Skalmierzycach i złożyły tam przedświąteczne życzenia.
Miło jest jak ktoś pamięta o nas, dlatego my, od najmłodszych lat, uczymy się pamiętać o innych.Mikołaj w grupie 4-latków


Urodziny Oskara

Wszystkie dzieci z laurkami, uściskami, życzeniami  100 lat dziś śpiewały solenizantowi.
ŚWIATOWY DZIEŃ JEŻA

,,Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, jestem sobie mały jeżyk.

Bardzo ostre igły moje , więc nikogo się nie boję..." 

Zabawy integracyjne dzieci z grup: Wrzosowej i Orzechowej
Czytamy bajki  - wizyta rodziców w przedszkolu.
Jesień to czas, kiedy pogoda zmienną jest i miło jest spędzać go w gronie najbliższych. Nasze dzieci dostają codziennie „dawkę” dobrej bajki. Poobiednie czytanie wpisało się, w nasz przedszkolny grafik, na stałe. Dzieci bardzo to lubią. Bardzo nam miło, iż dołączyli do naszego czytania rodzice. Z pięknymi bajkami przyszły mamusie Adriana i Marysi. Dzieci wsłuchane w perypetie słowika chętnie odpowiadały na pytania. A dobre obyczaje zawarte w bajce z morałem o „Kici Koci” na długo pozostaną w pamięci . Mamusiom dziękujemy za przybycie do przedszkola i poświęcony nam czas. Zachęcamy do wspólnego z dziećmi czytania i zapraszamy do przedszkola.
Maria Różańska


Jesienna wizyta w Kaliszu
Wizyta w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu to niezapomniane spotkanie dzieci  ze sztuką . Koncert edukacyjny przygotowany przez uczniów tamtejszej szkoły i pięknie przeprowadzona muzyczna lekcja, dostosowana do małych dzieci, były dla naszych przedszkolaków wielkim przeżyciem. Innym miłym akcentem dzisiejszego wyjazdu był spacer po kaliskim parku i spotkanie z wiewiórkami. Jesienna pogoda dopisywała, więc i kaliska fontanna olśniła dzieci. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola z pytaniem: „Kiedy znów tam pojedziemy?”
To znak, że dzieciom się podobało.
Maria Różańska

Ćwiczymy
Dbamy o swoje zdrowie i dlatego lubimy ćwiczyć. Dzieci nabywają sprawności poprzez zabawę i ćwiczenia. Wiara w swoje możliwości to bardzo dużo u takiego "średniaczka", dlatego tak ważny jest tu doping i zdrowa rywalizacja. Ćwiczenia to fajna zabawa, szczególnie wtedy gdy dzieci robią to z przyjemnością.
Maria Różańska
Jesień kolorowe liście niesie…
Nie tylko liście, ale też kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębinę i… wiele różnych pomysłów do zabaw nimi.
Zbieramy kasztany dla zwierząt, do kącika przyrody różne „dary”, które inspirują do liczenia, wyklejania, zabaw z plasteliną, zabaw w rytmy i rozróżniania ich.
Dzieci już wiedzą jak nazywają się drzewa z których są te dary przyrody a także, które zwierzęta i jakie zapasy robią sobie na zimę. Jesienne spacery zachęcają do ciekawych zabaw z całą rodziną.
Maria Różańska
Wycieczka do Centrum edukacji ekologicznej do parku owadów olbrzymich w Ostrowie Wielkopolskim.


Piękne owady, olbrzymie, kolorowe wraz z pogadanką nt. fauny i flory występującej w okolicznym ekosystemie, zrobiły na naszych dzieciach duże wrażenie. Ciekawostki przemycone przez pracowników parku bardzo zaciekawiły dzieci. Jesienna, ciepła pogoda, wielobarwne liście i wycieczka ciuchcią po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego  – to atrakcje, które w czasie tej wycieczki czekały na dzieci. Cóż można chcieć więcej w tak piękny dzień? Chyba tylko zaprosić rodziców, wraz ze swoimi dziećmi, na tak miłe spędzenie czasu. A jest tam jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Zachęcam.
Maria Różańska
Chłopcy z grupy „Orzechowej” świętują.
Dzień chłopaka – ważna sprawa. Wiedzą o tym wszystkie dziewczynki, które z okazji ich święta wykonały dla nich laurki. Chłopcy otrzymali też piękne puzzle, soczki i słodycze. A żeby dziewczynkom nie było przykro, to one też dostały takie prezenty. Najważniejszy przecież uśmiech dziecka. A wszystko to, zawdzięczamy rodzicom, a w szczególności pani Małgosi - mamie Wojtka, której bardzo dziękujemy za zorganizowanie naszej grupowej imprezy.
Maria Różańska


„Poznajmy się”
Pierwsze powitania, uściski, zapoznanie się z nowymi dziećmi – to początek. Potem szukanie swojego znaczka w łazience, szatni i na półeczce – wszystko pod czujnym okiem rodziców. Wreszcie wspólna zabawa na sali, potem na placu zabaw.
Tak grupa „Orzechowa” rozpoczęła nowy rok szkolny w przedszkolu.
Maria RóżańskaGaleria Zdjęć