
Według najnowszych badań dzieci i młodzież spędzają w Internecie średnio ponad cztery godziny dziennie. Mogą tam z łatwością dotrzeć do nieodpowiednich treści. Chcemy zwrócić uwagę rodziców na niebezpieczeństwa, na które w Internecie mogą być narażone dzieci.
Dlatego ważne jest, aby zapewnić najmłodszym użytkownikom bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu czy aplikacji mobilnych.
Im mniejsze dziecko tym większa powinna być kontrola – może to być zablokowanie wszystkich witryn z wyjątkiem wybranych przez rodziców tworząc tzw. białą listę stron dozwolonych (white list). Dziecko dokonuje wyborów np. z gier czy filmów, które znajdują się na stronie akceptowanej przez rodziców, dziecko nie ma możliwości skontaktowania się z osobami nieznajomymi, opiekun jest świadomy wszystkich działań podejmowanych przez dziecko.
Rodzice dbający o bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni pamiętać o swojej roli i odpowiedzialności w tym zakresie. Poniżej wymieniliśmy podstawowe działania w celu zminimalizowania ryzyka dostępu do niewłaściwych dla dzieci treści; należy:
- zainstalować w komputerze, na tablecie, smartfonie oprogramowanie typu „kontrola rodzicielska” lub włączyć tę funkcję w oprogramowaniu urządzenia
Jak zabezpieczyć smartfon? - Android bezpieczny dla dziecka [2]
- stworzyć na komputerze różne profile użytkowników z przypisanymi im odpowiednimi uprawnieniami
Jak utworzyć konto dla nowego użytkownika w Windows 10 [3]
Sposoby jak utworzyć nowego użytkownika w Windows 7 | PORADNIK [4]
- ustawić opcję bezpiecznego filtra w przeglądarce internetowej
Jak włączyć kontrolę rodzicielską w Windows 10? konto dziecka z ograniczeniami [5]
- umiejscowić komputer w widocznym miejscu i obserwować jakie strony odwiedza dziecko
Należy pamiętać, że żadne działanie kontrolne nie będzie skuteczne, jeśli rodzic równolegle nie przygotuje dziecka do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego przede wszystkim zaleca się:
- ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, w tym limit godzinowy i cele wykorzystania sieci
- jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas gdy korzysta z Internetu i pokazać dziecku ciekawe i wartościowe strony internetowe oraz aktywności w sieci
- należy uświadomić dziecku, że nie wszystkie strony internetowe zawierają wiarygodne informacje i nie zawsze w sposób prawdziwy przedstawiają rzeczywistość
- należy nauczyć dziecko poszukiwania informacji z wielu źródeł oraz pokazać jak krytycznie ocenić wiarygodność źródeł
- warto poinstruować dziecko jak ma się zachować jeśli zetknie się z niewłaściwymi sytuacjami w sieci
- i zapewnić dziecko, że jeżeli spotka się z sytuacją problematyczną, nie tylko w sieci, zawsze może się zwrócić do rodzica i spokojnie porozmawiać.
Cały czas należy pamiętać o czasie spędzanym z użyciem nowych technologii i to czasem spęczanym łącznie – korzystania z laptopa, tabletu, smartfona czy konsoli do gier.
Rodzice powinni asystować dziecku bez względu na wiek w jego wirtualnych poszukiwaniach.
Artykuł "Ile czasu dzieci mogą spędzać przed monitorem komputera?" [6]