Czwartek, 28.3.2024
Name days: Aleksandra / Renata / Joanna
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

MAMO, TATO – CHCĘ BYĆ DOBRYM UCZNIEM- CZYLI JAK UŁATWIĆ DZIECKU OSIĄGANIE SUKCESÓW W NAUCE

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


Z pewnością każdy rodzic chce pochwalić się osiągnięciami swojej pociechy przed znajomymi, czy rodziną. Jest to jak najbardziej naturalne i pożądane zjawisko. Wszystko jednak zależy od indywidualnych możliwości dziecka.
Co w sytuacji, gdy nasze dziecko nie radzi sobie z czyś lub ma problemy  z przyswojeniem pewnych treści? Na pewno nie należy czekać, lecz w miarę szybko podjąć określone działania – bowiem :

 

SUKCESY DZIECKA W PRZEDSZKOLU A PÓŹNIEJ W SZKOLE ZALEŻĄ W DUŻYM STOPNIU OD RODZICÓW.

Podjęcie w porę różnego rodzaju zabaw, ćwiczeń wspomagających z pewnością pomoże dziecku uzyskać dojrzałość szkolną oraz osiągać sukcesy w nauce. Poniżej prezentuję kilka przykładów różnego rodzaju zabaw i ćwiczeń, które z powodzeniem można wykorzystać w domu, nie angażując nic więcej poza odrobiną własnych chęci. Staraj się wykorzystywać wszelkie sytuacje do rozmów ze swoim dzieckiem – idąc do przedszkola, do domu, po zakupy, na spacer.../ opisuj otoczenie, używaj wielu określeń, unikaj sloganów, skrótów, wyjaśniaj nieznane słowa, sytuacje itp.;

- Zwracaj uwagę na prawidłowy rozwój mowy, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą – logopedą. Dzieci, które niepoprawnie mówią często mają problemy z czytaniem i pisaniem. / dotyczy to także tych dzieci, które mówią nieprawidłowo z niedbałości  o prawidłową wymowę;

- Czytaj dziecku książki – codziennie ok. 20 minut. Czytanie rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wiedzę, doskonali pamięć, ćwiczy koncentrację oraz jest znakomitym pretekstem do rozmowy z dzieckiem;

- Zachęcaj możliwie najwcześniej swoją pociechę do rysowania, malowania, lepienia, wycinania. Pamiętaj jednak o nauce prawidłowego trzymania przyborów oraz bezpiecznego posługiwania się nimi, oraz o prawidłowej pozycji ciała podczas pracy. Staraj się także zwracać uwagę na zachowanie właściwego kierunku kreślenia kresek, kół- a w przypadku zainteresowań pisownią liter – prawidłowy kierunek ich pisania. Złe nawyki jest później bardzo ciężko korygować a po co dodatkowy stres, kiedy od samego początku można nauczyć dziecko robić coś dobrze.

- Układaj z dzieckiem puzzle. Wykorzystuj stare widokówki, zdjęcia z kalendarzy do tworzenia własnych układane- to naprawdę świetna zabawa. Ćwiczy logiczne myślenie, koncentrację, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową – konieczną przy nauce pisania i czytania, ułatwia zapamiętywanie.

- Ćwicz i wspomagaj pamięć swojego dziecka. Nawet nauka prostych, czy też „głupich” wyliczanek stanowi doskonały trening pamięci. Ucz krótkich wierszyków, piosenek, rymowanek. Proś o układanie rymów do wyrazów, opisywanie oglądanych ilustracji, przedmiotów – pytaj o szczegóły, rozwiązujcie razem zagadki i sami je konstruujcie.

- Wyszukujcie razem różnic pomiędzy obrazkami, wskazujcie na podobieństwa oglądanych przedmiotów, cechy które je łączą – pomogą  w tym pisemka dla dzieci.

- Grajcie w gry planszowe na uczciwych zasadach. Gry uczą dziecko współpracy w grupie, pozwalają na właściwe ustosunkowanie się do wygranej i porażki, ćwiczą koncentrację, uczą wytrwałości oraz podporządkowania się pewnym określonym zasadom.

- Ucz swoje dziecko dzielenia wyrazów na sylaby – wyklaskujcie je, wytupujcie, powtarzajcie rytmicznie, wolno, szybko.

- Mów wyrazy dzieląc je na głoski, proś o powtórzenie w całości. Pytaj , jakim dźwiękiem, głoską rozpoczyna się dany wyraz, co słychać na końcu, co w środku – używajcie krótkich wyrazów, z naprzemiennie występującymi po sobie samogłoskami i spółgłoskami np. oko, okulary, noga ( dobrze jest na początku podawać wyrazy rozpoczynające i kończące się samogłoską – pozwala to na dowolne wydłużanie dźwięku – do momentu, aż dziecko będzie w stanie go wysłuchać np. osa, oko.

- Jeżeli masz taką możliwość, to umieść w miejscu widocznym dla dziecka tablice demonstracyjne z alfabetem i cyframi. Razem odszukujcie i nazywajcie litery oraz cyfry; zachęcaj dziecko do samodzielnego wyszukiwania liter, z których składa się jakiś wyraz. Pokazuj dziecku liczbę, która odzwierciedla ilość elementów. Zachęcaj swoją pociechę, aby sama wskazywała podaną przez Ciebie liczbę oraz układała określoną ilość jakiś przedmiotów np. klocków, łyżek, książek itp.

- Odszukujcie litery podobne do siebie np. p-b; b-d i razem uzgadniajcie czym się różnią.

Ćwiczenia takie pozwalają dziecku zapamiętać o wiele łatwiej litery oraz liczby, utrwalają litery i cyfry wprowadzane w przedszkolu, uczą liczenia ze zrozumieniem oraz analizy i syntezy słuchowej wyrazów – ułatwiają czytanie.

- W czasie spacerów, zabaw z dzieckiem utrwalajcie strony, kierunki ( prawą i lewą ), wbrew pozorom jest to niezbędne do prawidłowej nauki czytania i pisania. Nierozróżnianie kierunków w przestrzeni przysparza wiele kłopotów podczas czytania (kierunek czytania – od lewej do prawej) oraz prawidłowego kreślenia liter.

- Bawcie się słowami – układajcie rymy, wymyślajcie wyrazy na jakąś głoskę lub sylabę, twórzcie łańcuchy wyrazowe – ostatnia głoska jest pierwszą następnego wyrazu, wykorzystujcie rozsypanki literowe. Mogą to być programy edukacyjne do wykorzystania na komputerze lub ponadczasowe scrabble.

- Wspólnie rozwiązujcie rebusy, krzyżówki, łamigłówki, których jest bardzo wiele we wszelkiego rodzaju czasopismach dziecięcych.

- Bądźcie cierpliwi i pozytywnie nastawieni do osiągnięć i możliwości swoich pociech. Nie sugerujcie się tym, że ktoś już to potrafi, a Twoje dziecko nie. Każdy z nas ma własne i indywidualne możliwości i czasami potrzebuje trochę więcej czasu niż pozostali, co nie znaczy, że jesteśmy z tego powodu gorsi.

 

Wszystkie te ćwiczenia pozwolą dziecku dużo łatwiej pokonać napotykane trudności w początkowej nauce czytania, pisania oraz liczenia. Prowadzone systematycznie i w formie zabawy w znacznym stopniu utrwalą litery i cyfry, a tym samym ułatwią równy start w życie szkolne.

 

Życzę sukcesów w zabawach z własnym dzieckiem

Maria Różańska

Galeria Zdjęć