Wychowawca: Małgorzata Brudzeńska,
Nauczyciele: Beata Gruszka, Olga Zdziebkowska, Wioletta Kostera, Anna Walczak
dyżury wychowawcy i nauczycieli:
Małgorzata Brudzeńska : wtorek 17:30-17:45,
Beata Gruszka : środa 17:30-17:45
Dyżur logopedy : Marzena Karbowiak : środa 14:30-15:00
Idziemy do szkoły
W związku z tym, że połowa dzieci z naszej grupy od września rozpoczyna naukę w szkole, przez kilka ostatnich dni realizowany był projekt edukacyjny „Idziemy do szkoły”.
W ramach tego projektu starsze przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o nauce w szkole, przedstawiały swoje skojarzenia ze szkołą. Przedszkolaki miały także okazje wypowiedzieć swoje emocje związane z pójściem do szkoły. Opowiadały o przeżywanych radościach i lękach, jakie dominują w nich przed nowym etapem nauki w szkole.
Najciekawszym etapem realizacji wspomnianego projektu była wycieczka do pobliskiej szkoły podstawowej. Na miejscu czekali nas starsi koledzy i koleżanki, którzy oprowadzili nas po szkole. Dzieci zwiedziły wiele pomieszczeń szkolnych takich jak: sekretariat, sale szkolne, świetlica, biblioteka, stołówka, sala gimnastyczna, sala komputerowa. Największe wrażenie zrobiła galeria i filharmonia znajdujące się na strychu budynku. Nasze przedszkolaki miały też okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych klasy III.
Najważniejsze było jednak to, że nasze przedszkolaki przekonały się, że starsi koledzy są mili, pomocni i opiekuńczy. Dzieci są przygotowane do funkcjonowania w szkole i mają pozytywne nastawienie ogólnie do szkoły. Życzymy im powodzenia i samych sukcesów na kolejnym etapie edukacji.
Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką, Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie: „Nie zapomnij o mnie”.
Dzień Ziemi w Leśnej Polance
Międzynarodowy Dzień Strażaka- w tym dniu dzieci dowiedziały się, że dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia, poznały także ich patrona - Św. Floriana. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt. „ Dzień z życia strażaka”, zapoznały się z zadaniami jakie wykonuje- zadania niezwykle trudne i niebezpieczne, wymagające od strażaków dużej praktyki i ogromnej wiedzy. Dzieci poznały także wyposażenie wozu strażackiego oraz apteczki pierwszej pomocy. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy własnoręcznie malowane wozy strażackie, które wykorzystaliśmy podczas zabaw tematycznych.
Wszystkim dzielnym strażakom życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.
Śniadanie wielkanocne i zajączek
W marcowych tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie wraz ze zbliżającą się wiosną. Podczas spacerów obserwowaliśmy, jak zmieniają się krzewy i drzewa, czy kwitną już pierwsze wiosenne kwiaty, a także nasłuchiwaliśmy, czy wróciły już ptaki. Poznaliśmy przysłowie „ marcu jak w garncu” i rozmawialiśmy o tym, jak dobierać odpowiedni ubiór do pogody. Na podstawie różnych tekstów i własnych obserwacji dyskutowaliśmy o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie, oraz o wiosennych kwiatach.
Piekarz
W ramach doradztwa zawodowego dzieci rozmawiały o tym na czym polega praca piekarza i cukiernika, przedszkolaki rozwiązywały zagadki związane z tematem zajęć i uczestniczyły w ciekawych zajęciach: poznały drogę " od ziarenka do bochenka", różne rodzaje pieczywa: jasne, żytnie, wielozbożowe, orkiszowe a także walory zdrowotne i smakowe. Wspólnie bawiliśmy się podczas zabawy " Mało nas do pieczenia chleba", wcieliliśmy się w rolę piekarza- wykonaliśmy chałki, bułki i chlebki.
W ramach projektu edukacyjnego " Serdeczna karteczka" wykonaliśmy również kartki dla piekarza i cukiernika.
Dzień kobiet
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wielu kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli swoim koleżankom życzenia, zaśpiewali "Sto Lat" i wręczyli drobne upominki. Rodzicom, składamy podziękowania, za prezenty przygotowane dla wszystkich dzieci.
W minionym tygodniu nasze przedszkolaki poznawały charakterystyczne cechy dinozaurów. W trakcie zabaw i zajęć dzieci dowiedziały się jak wyglądały ogromne jaszczury i bujny świat roślin, w którym żyły dinozaury. Dzieci zapoznały się z hipotezami dotyczącymi wyginięcia dinozaurów, dowiedziały się czym żywiły się prehistoryczne gady, jak się poruszały i skąd się brały małe dinozaury. Oglądaliśmy figurki dinozaurów, przeliczaliśmy i dopasowywaliśmy odpowiednią ilość kropek i cyfrę do ilości zwierząt. Bawiliśmy się także w paleontologów, których zadaniem było odnaleźć kości dinozaurów. Dzieci wykonały pracę plastyczną z papierowych talerzyków oraz obrysowywały kształty jaszczurów z przygotowanych szablonów. Na podstawie ilustracji i słuchanego tekstu dzieci próbowały również przyporządkować nazwę dinozaura do odpowiedniego zwierzęcia. Zabawa ruchowa „Mały dinuś- duży dinozaur” przyniosła wiele radosnych emocji i pozwoliła wszystkim na chwilkę poczuć się dinozaurami w lesie jurajskim.
Tradycją naszej grupy jest świętowanie urodzin.
Wtedy mały jubilat jest najważniejszy dla rówieśników,
wszyscy składają mu serdeczne życzenia, śpiewają STO LAT, bawią się i tańczą.
Tak niedawno żeśmy się poznali, a już pożegnania nadszedł czas…
W tym ostatnim, wspólnie spędzonym dniu, koleżanki i koledzy z grupy zaśpiewali piosenki i składali życzenia swojej koleżance. Laurka poczęstowała wszystkich „słodką niespodzianką”.
Życzymy powodzenia, nowych, wspaniałych przyjaźni, a Rodzicom dziękujemy za współpracę.
Dzieci i Panie z grupy „ Leśna polana”
W zdrowym ciele zdrowy duch
Dzieci z grupy " leśna polanka " chętnie biorą udział w codziennych spacerach i zabawach na świeżym powietrzu. Pobyt na dworze bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i rozwój dzieci. Każde wyjście na spacer, obok wypoczynku, gier i zabaw, pobudza dziecięce zainteresowanie i instynkty badawcze. Dzieci wraz z nauczycielami obserwują zmieniające się pory roku, zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze, a także zmiany całego otoczenia.
„ Pysznie i zdrowo”
O tym jak duże znaczenie ma obecność owoców w codziennej diecie wiedzą nasze przedszkolaki. Przez cały tydzień podziwialiśmy okazy z naszych sadów.
Starszaki poza codziennymi drobnymi, ale systematycznie podejmowanymi obowiązkami w ramach działań praktycznych zrobiły sok z jabłuszek oraz sałatkę owocową. Było to duże wyzwanie dla wszystkich dzieci z grupy.
Podczas wycieczki do pobliskiego targowiska dzieci oglądały, porównywały, nazywały różne gatunki owoców a także wskazywały te, które rosną w Polsce, a które są do nas sprowadzane. Poznaliśmy zawód sprzedawcy.
Podczas kolejnych zajęć wykorzystywaliśmy naturalne okazy m.in. segregując je ze względu na wielkość, kształt, kolor a także poznawaliśmy ich smak. Zapoznaliśmy się z działaniem sokowirówki, utrwaliliśmy nawyki higienicznego przygotowania i spożywania posiłków, kształtowaliśmy umiejętność współdziałania w grupie.
Przedszkolaki z grupy "Leśna polana" wspólnie omówiły i przygotowały "Kodeks przedszkolaka". Dzieci własnoręcznie podstemplowały i obiecały, że będą starały się go przestrzegać :)
A oto parę zasad, które "szanujący się" przedszkolak znać powinien:
1. "Dzielę się zabawkami" - "Gdy się zgodnie bawię z Tobą, to nam dobrze jest ze sobą".
2. "Zachowuję ciszę" - "Jeśli coś wiesz, nie krzycz jak zwierz".
3. "Zgłaszam się" - " Jeśli powiedzieć chcesz coś ważnego, podnieś do góry rękę kolego; gdy rękę podnosisz, o zabranie głosu prosisz".
4. "Sprzątam zabawki" - "Gdy zabawki porządkujesz, od razu lepiej się czujesz".
5. "Słucham pani" - "Na górze róże, na dole tulipany: słuchaj uważnie innych, a sam będziesz słuchany".
6. "Uczę się" - "Ucz się, ucz... bo nauka to mądrości klucz".