Saturday, 10.6.2023
Name days: Bogumił / Bogumiła / Małgorzata
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

5-6-latki z sali leśna polana

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawca: Małgorzata Brudzeńska

Nauczyciele : Agnieszka Kalita, Olga Zdziebkowska, Anna Walczak,  Wioletta Kostera

Godziny dostępności nauczycieli:

Małgorzata Brudzeńska : czwartek 15:30 - 16:00 

Agnieszka Kalita : wtorek 15:00 -15:30

Olga Zdziebkowska : środa 14:00 - 14:30

Godziny dostępności logopedy: 

Marzena Karbowiak : środa 15:00 - 15:30
"Spotkanie z instruktorem pierwszej pomocy"

Grupa „ Leśna Polana” wraz z grupą „ Słoneczną” miały okazję uczestniczyć w zajęciach udzielania pierwszej pomocy- naszym gościem była pani Ania Muszyńska- Instruktor Pierwszej Pomocy.

Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Pani Anna wyjaśniła na czym polega praca ratownika medycznego oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. W trakcie prowadzonych zajęć przedszkolaki nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała, dzieci samodzielnie bandażowały swoje pluszaki a także zostały zapoznane z pracą defibrylatora. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". 

Pani Ani bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej pracy związanej z tematyką bezpieczeństwa.

 


BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Podczas balu dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, kotki, tygryski, policjantów i wiele innych postaci. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.


WALENTYNKI

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości,

dlatego w naszej grupie odbyły się Walentynki.

Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłości i przyjaźni. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach ruchowych, plastycznych a także zapoznały się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. Na dzieci czekały słodkie serca w postaci lizaków i pysznych ciastek przygotowanych przez nasze Panie kucharki. Każdy z przedszkolaków wykonał walentynkę, którą wrzucił do naszej „ walentynkowej poczty” a następnie mógł nią obdarować wyjątkową dla siebie osobę.

Wyniki konkursu
W naszym przedszkolu odbył się pierwszy etap konkursu na najpiękniej przyozdobiony stół.         
W konkursie brały udział wszystkie grupy przedszkolne. Każdy stół był inny, na swój sposób wyjątkowy. W ocenie Pani Dyrektor brała pod uwagę estetykę, kreatywność, pomysłowość.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 marca, Pani Dyrektor wyłoniła trzy pierwsze miejsca:

-grupa 4, 5 latków „słońca”

-grupa 5 latków „orzechy”

- grupa 5, 6 latków „leśna polana”

Jako nagrodę każda z grup stworzyła jadłospis na dany dzień. Dzieci z grupy „ Leśna Polanka” będą  smakować wymyślone przez siebie potrawy w dniu 04.04.23r. (wtorek).

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w przystrojenie naszych przedszkolnych stołów.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.

Był to szczególny dzień, w którym wnukowie wyrazili wdzięczność za trud, poświęcenie, pomoc oraz oddanie, które otrzymują od swoich kochanych dziadków. Dzieci przygotowały w tym dniu program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, grały na instrumentach. Po występie  przedszkolaki wręczyły dziadkom upominki oraz wspólnie bawiły się przy skocznej muzyce z wykorzystaniem gumy sensorycznej. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek, podczas którego babcie i dziadkowie mogli porozmawiać na różne tematy.

Z okazji tego pięknego święta na ręce wszystkich Babć i Dziadków w imieniu społeczności naszego przedszkola składamy najpiękniejsze życzenia: nieprzemijającego zdrowia i pogody ducha, realizacji wszystkich pragnień i marzeń oraz stu lat w otoczeniu kochających dzieci, wnuków i prawnuków.

Pragniemy również podziękować Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz Pani Natalii ( mamie Olka) za fotorelację z uroczystości.

WIZYTA PANI LEŚNIK

Treści przyrodnicze w wychowaniu przedszkolnym mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci. Ciekawie przedstawione informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo zostają w pamięci naszych przedszkolaków, jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie. 

Nasze przedszkolaki odwiedziła Pani Leśnik- Magdalena Lotka z Nadleśnictwa Kalisz. Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy leśniczego, która opowiadała o swoim podstawowym obowiązku jakim jest dbanie o las. Zapoznała dzieci ze zwierzętami leśnymi, ptakami oraz opowiedziała w jaki sposób przygotowują się one do zimy, a także, w jaki sposób można pomóc im ją przetrwać. Dzieci utrwaliły wygląd poszczególnych ptaków poprzez zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem sylwet a także słuchały ciekawostek na ich temat, oglądały budki lęgowe dla owadów i ptaków, poznały sposób mierzenia pnia drzewa.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie za ciekawe zajęcia i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

SPOTKANIE WIGILIJNE Z RODZICAMI

Spotkanie spędzone w miłej atmosferze wprowadziło nas w radosną atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaprezentowały Rodzicom świąteczny program artystyczny oraz zaprosiły do wspólnych zabaw drużynowych. Na koniec wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców, za który bardzo serdecznie dziękujemy. 

Niech ten świąteczny czas łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością i życzliwością.


Świąteczny czas.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W naszej grupie swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci- pluszowy miś!

Jest on towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem powiernikiem wszystkich sekretów i tajemnic. W tym dniu dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki- misie. Przybyły misie małe i duże, białe, kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


Dzieci z grupy „ Leśna polanka” i „ Słoneczka” wzięły udział w bajkowym spotkaniu.


Księżniczka Elza, Anna, Myszka Miki, Spiderman, Chase, Królewna Śnieżka to tylko niektóre postacie, jakie w tym dniu pojawiły się u nas w przedszkolu. Każdy zaprezentował swój wyjątkowy stój. Przedszkolaki bawiły się przy skocznych i melodyjnych utworach, brały udział w konkursie na przeciąganie liny, zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz Si gumy, zabawach z balonami.


To właśnie książka rozwija dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogaca słownictwo. Książki z bajkami rozweselają, bawią a także przekazują ważne prawdy życiowe. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.


Drodzy Rodzice  składamy serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie, kreatywność i pomysłowość w przygotowaniu swoich dzieci do międzynarodowego dnia postaci z bajek.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Prawa dziecka to podstawowe standardy, które zapewniają dzieciom bezpieczny i zdrowy rozwój. Wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa. Są one zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach przybliżających dzieciom ich prawa, obowiązki, które powinny być respektowane przez wszystkich ludzi. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.


" Sensoryczny ogród"- wzmacnianie rozwoju dzieci w zakresie zmysłów

Zadaniem dorosłych jest stwarzane maksymalnej ilości sytuacji wpływających na rozwój sensoryczny dzieci. W szczególności w dobie uzależnienia od mediów, coraz krótszego czasu na świeżym powietrzu " Ogród sensoryczny" stał się miejscem zmysłowych doświadczeń dla naszych przedszkolaków. Takie miejsce z pewnością przyczynia się do rozwoju psychicznego i fizycznego małych dzieci. 

Grupa " leśna polana" oraz " słoneczka" wykonały stacje sensoryczne polegające na wykonaniu różnego rodzaju aktywności stymulujących wszystkie zmysły.

Drodzy Rodzice Wy również w prosty sposób możecie bawić się ze swoim dzieckiem wykonując np.

" Gniotki" lub magiczny słoik", który uspokaja wzburzone emocje. Gniotki sensoryczne nie służą jedynie do zabawy, ich głównym celem jest usprawnianie motoryki małej. Słoik z kolei to konkretne wsparcie w radzeniu sobie z emocjami, pomoże dziecku w zrozumieniu na czym polega regulacja swoich emocji.WIZYTA W BIBLIOTECE

Grupa „ Leśna Polana” realizuje projekt edukacyjny pt.” Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki odwiedziły pobliską Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce. Dzieci miały możliwość zwiedzić budynek, przejść pomiędzy regałami w wypożyczalni książek dla dzieci i dorosłych. Dzieci dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz poznały zasady zachowania się w tym szczególnym miejscu. Wszystkim podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Pani bibliotekarka opowiedziała o swoim zawodzie oraz przybliżyła specyfikę swojej pracy. Dzieci wysłuchały opowiadania o kotku a następnie narysowały swoich ulubionych bohaterów. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest papierowy teatr- kamishibai , poznały jego historię oraz samodzielnie opowiedziały w nim własne historie z wykorzystaniem swoich ilustracji.

Na zakończenie naszego spotkania wypożyczyliśmy bajki o tematyce dziecięcej oraz BAJKI TERAPUTYCZNE:” Bajki pomagajki”,” Mądre bajki”- których celem jest umacnianie dziecka, wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego. Bajkoterapia pomaga oswoić sytuacje wywołujące lęk, podpowiada możliwe sposoby rozwiązania problemów, radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Poprzez bajkoterapie przedszkolaki uczą się nazywać uczucia, nadawać im wartość, pokazują, że inni mają podobne problemy. Bajki terapeutyczne pobudzają do dyskusji i rozwijają myślenie. Podczas odpoczynku, w " kąciku książki", wspólnie z dziećmi często uświadamiamy im potrzebę przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowania zaufania, lojalności, wyodrębniamy zachowania zasługujące na pochwałę.

  Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz zapoznaniem się z bajkami terapeutycznymi, które pomagają dziecku w radzeniu sobie z trudnościami w różnych sytuacjach życiowych.


Wizyta w Klubie Seniora

Nasze przedszkolaki wybrały się do Pobliskiego Klubu Seniora w Nowych Skalmierzycach. Seniorzy mieli okazję wysłuchać, zobaczyć i wziąć udział w przedstawieniu artystycznym przygotowanym przez grupę „ Leśna Polana” . Seniorzy pokazali, że są młodzi duchem, radośni, weseli, życzliwi, lubią aktywnie spędzać czas. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom. Wizyta w Klubie Seniora była dla przedszkolaków wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką trzeba okazywać osobom starszym.

Serdecznie dziękujemy seniorom za mile spędzone razem chwile i już snujemy plany o dalszej współpracy.


W zdrowym ciele zdrowy duch

W naszej grupie wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna. W czasie gdy aura za oknem nie pozwala na ruch na świeżym powietrzu wykorzystujemy sprzęt sportowy do przeprowadzenia zajęć w sali sportowej. Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne sprawiają dzieciom mnóstwo radości, a przede wszystkim rozwijają ogólną sprawność ciała i koordynację ruchową.Dbamy o zdrowie- owocowe szaszłyki


Nasze przedszkolaki promując zdrowe żywienie, samodzielnie przyrządziły owocowe przekąski. Najpierw, posegregowały owoce na krajowe i egzotyczne, następnie policzyły ilość owoców i pogrupowały według kolorów i wielkości. Następnie, dzieci dokładnie umyły wszystkie owoce, samodzielnie kroiły i nadziewały na patyczki. Na koniec ze smakiem degustowały  szaszłyki.


Dzień Bałwanka

 

17 stycznia dzieci z grupy „Leśna Polana” odwiedziły grupę „Orzechową” aby wspólnie świętować „Dzień Bałwanka”.

Dzieci z „Leśnej Polany” zaprezentowały program artystyczny w języku polskim i angielskim, a następnie przedszkolaki z obu grup brały udział w zabawach ruchowych o zimowej tematyce oraz w bitwie na śnieżki :)

Mimo, że za oknem śniegu nie było, to dzieci miały okazję ulepić bałwana ze sztucznego śniegu :)

Na koniec przedszkolaki musiały użyć swojej wyobraźni i stworzyć bałwanka z drucików kreatywnych.

To był bardzo wesoły dzień! :)

 

Agnieszka Kalita

Anna Błaszczyk

Olga Zdziebkowska

"Dzień Dyni"

" Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna - Jesienny las Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej".

Jesień na Leśnej Polance

Dzień Uśmiechu

Jesienne warsztaty z rodzicami

Sprzątamy dla Polski

Nasze przedszkolaki wzięły udział w IV ogólnopolskiej edycji #SprzątamyDlaPolski pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

Wydarzenie polegało na sprzątaniu zanieczyszczonych na skutek działalności człowieka terenów zielonych w naszej okolicy.


DZIEŃ JABŁKA

Pysznie i zdrowo- o tym jak duże znaczenie ma obecność owoców w codziennej diecie nasze przedszkolaki wiedzą doskonale. W dniu jabłka podziwialiśmy okazy z naszych sadów. Podczas wycieczki do pobliskiego targowiska w Nowych Skalmierzycach dzieci oglądały, porównywały i nazywały różne gatunki owoców a także wskazywały te, które rosną w Polsce, a które są do nas sprowadzane. Wspólnie wybraliśmy najlepszy gatunek jabłuszek, by w końcu w sali zrobić z nich pyszny naturalny sok. Podczas wycieczki poznaliśmy również zawód sprzedawcy. Po powrocie do przedszkola dokładnie umyliśmy jabłuszka i rozłożyliśmy je do misek, następnie zamieniliśmy się w małych kucharzy. Zapoznaliśmy się z działaniem sokowirówki, utrwaliliśmy nawyki higienicznego przygotowania i spożywania posiłków a także kształtowaliśmy umiejętność współpracy w grupie podczas krojenia owoców.

DZIEŃ CHŁOPCA
Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny a także tych przedszkolnych. W naszej grupie z okazji Dnia Chłopca dziewczynki zaśpiewały w tym dniu swoim kolegom " Sto lat", złożyły życzenia oraz wręczyły upominki. Dzień ten spędziliśmy na sportowo, wspólna zabawa i radość towarzyszyła nam przez cały dzień. 
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie upominków dla wszystkich dzieci.


STO LAT!

Tradycją naszej grupy jest świętowanie urodzin.

Wtedy mały jubilat jest najważniejszy dla rówieśników.

Składamy serdeczne życzenia dla Ritki, by uśmiech zawsze gościł na Twojej twarzy

a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych pozytywnych doświadczeń.

THE DOT DAY

Międzynarodowy Dzień Kropki

Historia tego święta rozpoczęła się od książki P. Reynoldsa " The dot".

Opowiada ona o historii dziewczynki, która, dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Dzień kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. By odkrywać ich talenty i pokazywać je innym. A także po to, by pokazywać, że każde dziecko ma swoje mocny strony, które należy wspierać i rozwijać.Ruch drogowy- bezpieczny przedszkolak

Nasze Przedszkolaki omówiły i utrwaliły zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Dzieci przypomniały sobie co oznaczają poszczególne znaki drogowe oraz jak zachowywać się w trakcie przejścia przez jezdnię. Udaliśmy się na najbliższe skrzyżowanie ulic i przejścia dla pieszych, wyrabialiśmy w ten sposób umiejętność prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w oznaczonych miejscach, oglądaliśmy ruch pojazdów i pieszych a także zwracaliśmy uwagę na sygnalizację świetlną.


Nasze zabawy - nasze kąciki

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

Nasze przedszkolaki wspólnie omówiły i przygotowały Grupowy Kodeks Przedszkolaka w naszej grupie.

Dzieci własnoręcznie go podstemplowały i obiecały, że będą starały się go przestrzegać :)

 


WAKACYJNE WSPOMNIENIA

Temat wakacyjnych wspomnień to jeden z najprzyjemniejszych zagadnień rozpoczynających rok szkolny.

Przedszkolaki z "leśnej polanki" przyniosły ze sobą do przedszkola zdjęcia oraz pamiątki przypominające im najmilsze chwile spędzone podczas minionych wakacji. Każde z dzieci opowiedziało o swoich przygodach jakie towarzyszyły im podczas letnich przygód, a następnie wspólnie stworzyliśmy wakacyjny kącik wspomnień. Dzieci z ogromną radością i sentymentem wspominały wakacyjny letni czas.

 

 

 


Galeria Zdjęć