Wtorek, 18.2.2020
Name days: Konstancja / Albert / Szymon
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

6-latki z sali leśna polana

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Monika Mikołajczyk, Maja Świec

dyżury wychowawców:

Maja Świec:  Poniedziałek: 7.45-8.00
Monika Mikołajczyk: Środa: 11;15-11.30


"Spotkanie z Ratownikiem Medycznym"
W dniu 14 lutego mieliśmy przyjemność gościć w naszej grupie babcię Oskara, która jest Ratownikiem Medycznym a zarazem Instruktorem Pierwszej Pomocy.
Celem zajęć przeprowadzonych  przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie dzieci z grupy "leśna polana" do wykonywania prostych czynności  udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia  życia i zdrowia. Przedszkolaki miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. 
Naszemu gościowi serdecznie dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola, ponieważ dzięki takim zajęciom, nauczyliśmy się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 
Dziekuję Oskara mamie za zorganizowanie nam spotkania z Ratownikiem Medycznym. "W karnawale same bale"
Dla przedszkolaków bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 
Sala w której odbył się bal, zamieniła się w zimową krainę. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje  bawiły się w rytm skocznej muzyki. Podczas zabawy odbył się również pokaz mody karnawałowej, w której wystąpiły, m.in.: księżniczki, królowie, królewny, wróżki, piraci, skrzaci, biedronki, policjanci. 
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami  w tańcach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów. 


"Kochane Babcie i Dziadków witamy na piękny program Was zapraszamy"  - tymi słowami dzieci z "leśnej polany"  rozpoczęły uroczystość związaną ze świętem Babci i Dziadka. Przedszkolni artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować swoim dziadkom za trud włożony  w ich wychowanie. 
Na koniec występu artystycznego wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami oraz prezentami. 
Atmosfera była uroczysta i pełna radości. "Kodowanie na dywanie"
Zabawy i gry logiczne odgrywają ważną rolę w edukacji przedszkolnej. Dają możliwość analizowania, działania oraz wyzwalają one chęć poszukiwania.
W ramach innowacji pedagogicznej  "Kodujące dzieciaki, czyli o zabawach matematycznych w edukacji przedszkolnej" dzieci  z grupy "leśna polana"  budowała wieżę oraz porównywała, która z nich jest najwyższa, układała wieżę według kodu jak i pod dyktando. 
Zakodowane zadania były dla dzieci ogromnym wyzwaniem, z którymi  radziły sobie świetnie, ponieważ tego typu zajęcia często nam towarzyszą. 


"Mikołajki"
Mikołajki  to wyjątkowy i magiczny  czas dla dzieci. 
Przedszkolaki z grupy "leśna polana" oraz "jaworowa" uczestniczyły w zabawach mikołajkowych.  Jako pierwsze z zadań było odnalezienie   listu od świętego Mikołaja przez dzieci, którego treść przeczytały dziewczynki, Wiktoria oraz Ola. Na dzieci czekało wiele atrakcji i zabaw przygotowanych przez panie. Przedszkolaki miały za zadanie ułożenie puzzli z pociętych obrazków, ułożenie wyrazów z sylab, odgadnięcie zagadek związanych z Mikołajem oraz zatańczenie świątecznej zumby. Głównym zadaniem dla dzieci było zakodowanie  Mikołaja z kolorowych kubeczków. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w konkurencjach.


„Przedszkolni badacze”


Samodzielne odkrywanie świata to największa radość dla dziecka. Zabawy badawcze stanowią podstawę do wielokierunkowego rozwoju dziecka. W minionym tygodniu wykonane zostały eksperymenty bardzo przyjemne dla dzieci. Przeprowadziliśmy doświadczenia z wodą, które można zrobić w domu. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy z dziećmi na temat wody. Wspólnie opisaliśmy jej kolor, zapach oraz smak. Dzieci z grupy Leśna Polana przeprowadziły cztery zabawy badawcze, a mianowicie: "Lampa lava", "Kolorowa burza", "Kawowy deszcz" oraz "Tęcza".Zabawa badawcza "Tęcza", którą dzieci malowały na mleku za pomocą kolorowych barwników oraz patyczka namoczonego w płynie do naczyń  wzbudziła w dzieciach największe zainteresowanie."Polska- nasza ojczyzna"


W minionym tygodniu zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce odzyskania niepodległości przez Polskę.  Dzieci z grupy Leśnej Polany zapoznały się z wybranymi faktami z historii Polski poprzez zaznajomienie się z treścią opowiadania Agnieszki Borowieckiej , pt. "Moja niepodległa ojczyzna". Odbyły się również zabawy myzyczno- ruchowe, tj. "Przejdziemy Polskę wzdłuż i wszerz", "Mój Kraj", zabawy z kodowaniem, np. "Tajemniczy szyfr", rozwiązywanie zagadek słownych "Różne miejsca   w Polsce", zabawa ruchowa z elementami matematyki "Statki towarowe" oraz wykonywanie prac plastycznych tj. "Godło Polski", "Mapa Polski". 
Nasze przedszkolaki wiedzą już, że na pamiątkę odzyskania niepodległości, obchodzi się to święto co roku.
"Zabawy jesienne "


W dniu 19.10.2019r. dzieci z grupy "leśnej polany" wraz z dziećmi z grupy "konwaliowej" uczestniczyły w zabawach jesiennych w tym w zabawach tropiących w ogrodzie przedszkolnym.  Po wspólnym radosnym powitaniu w sali, dzieci udały się na plac przedszkolny w celu  wytropienia  kopert w których ukryte były zadania wraz z kartonikiem z wybraną literką. Po poprawnym wykonanym  zadaniu, dzieci otrzymywały kartonik z literką. Na koniec dzieci  ułożyły hasło :JESIEŃ. Następnie dzieci z obydwu grup przystąpiły do pracy plastycznej, pt. "Sowa".  Mając do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne wraz z liśćmi, które wcześniej nazbierały dzieci na placu przedszkolnym. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.

Powstałe prace były bardzo kreatywne i kolorowe. Spotkanie zakończyło się  pamiątkowymi zdjęciami .


"Pyszne zdrowe, kanapki kolorowe"
Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla niego warzywa. Przede wszystkim są bardzo smaczne oraz zawierają mnóstwo witamin, które wzmacniają nasz organizm. Dzieci z grupy "leśna polana" przygotowały pyszne, zdrowe, kanapki kolorowe a następnie degustowały je ze smakiem.Urodziny Oliwiera- STO LAT OLIWIER!
"Idzie lasem Pani Jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę…"
Jesień jest piękną i barwną porą roku, która inspiruje nas do podejmowania różnorodnych działań.  W ramach realizacji tematu kompleksowego "Co nam daje jesień?"  dzieci przyniosły do kącika przyrodniczego dary jesieni: kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę, kolorowe liście. Nowa pora roku zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych o tematyce jesiennej. Na zajęciach uczyliśmy się piosenki pt. "Jesienne przygotowania" wraz z grą na instrumentach perkusyjnych, segregowaliśmy jesienne dary, przeliczaliśmy je.
Dzieci aktywnie brały udział we wszystkich zorganizowanych zajęciach.
Dziękujemy mamie Liliany za przeczytanie bajki i za poświęcony nam czas. 
Monika Mikołajczyk
Maja Świec


"Zdrowo rośniemy bo owoce jemy"

Pod takim hasłem dzieci z leśnej polany poznawały znaczenie owoców dla naszego zdrowia. Podczas zajęć dydaktycznych odgadywały nazwy owoców za pomocą zmysłów: dotyku, węchu i smaku. W związku z podsumowaniem tematu kompleksowego o owocach, jak i promowaniem zdrowego odżywiania, dzieci uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych - robiły sałatkę owocową. 

Teraz każdy przedszkolak dobrze wie, jak zdrowo odżywiać się!

Dziękujemy rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie się w życie naszej grupy.

Dziękujemy również mamie Bartka za przeczytanie nam bajki, a szczególnie za poświęcony nam  czas.

Monika Mikołajczyk

Maja Świec


 "Zasad przestrzegamy

 indeks zdobywamy

w Bezpiecznym Przedszkolu

dobrze się czujemy".

Pierwszy tydzień w grupie "leśna polana"  poświęcony był tematyce przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie przedszkola jaki  i poza nim. Wspólnie zostały określone zasady panujące w naszej grupie, które utrwalaliśmy i codziennie, systematycznie przypominaliśmy. Dzieci poznały również zasady bezpiecznej zabawy na placu przedszkolnym oraz zasady poruszania się pieszych po ulicy wraz z  właściwym przechodzeniem przez jezdnię.  Nie obyło się również bez zabaw z chustą animacyjną, zabaw muzyczno-ruchowych oraz zabaw paluszkowych.  

Galeria Zdjęć