Poniedziałek, 19.8.2019
Name days: Emilia / Juliusz / Ludwik
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

6-latki z sali leśna polana

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Monika Mikołajczyk, Violetta Ławniczak

dyżury wychowawców

Ławniczak Violetta -poniedziałek godz 7:15 - 7:30
Mikołajczyk Monika -piątek godz 7.15-7.30

Żegnamy dziś przedszkole, szkoła już woła nas…

18 czerwca w Starym Kinie odbyło się uroczyste pożegnanie przedszkolaków z grup: Leśna Polana i Kasztany. Dzieci zaprezentowały program słowno- muzyczny i poprzez wzruszające wiersze, piosenki pożegnały się z przedszkolem. Każde dziecko otrzymało od Pani Dyrektor dyplom ukończenia przedszkola oraz upominek od Rady Rodziców.

Życzymy  miłych wakacji oraz sukcesów w szkoleWycieczka do Gołuchowa

"STRÓJ EKOLOGICZNY"
Dziękujemy Amelki mamie za przygotowanie stroju na ekologiczny pokaz mody. 
"Dobre rady na odpady"
"Nie chcemy śmieci, zwierzęta i my, dzieci. Lubimy dom z ogrodem i świeżą czystą wodę. Kochamy słońce i piegi na biedronce. Przedszkolak każdy wie, ekologia ważna rzecz".


Dzieci z grupy "Leśna Polana"  zagrały na instrumentach utwór Piotra Czajkowskiego, pt. "Walc kwiatów" oraz zatańczyli Rock and Roll'a dla osób z Miejskiego - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach.

„Tydzień o zwierzętach wiejskich oraz pracy rolnika”


Ostatni tydzień kwietnia poświęcony był tematyce o zwierzątkach wiejskich oraz pracy rolnika.  Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki słuchowe „odgłosy zwierząt”, układały    z rozsypanych literek nazwy zwierzątek wiejskich. Dzieci zapoznały się także  z zawodem rolnika. Wiedzą  do czego służy zmechanizowany  sprzęt, który ułatwia pracę rolnikowi.  Na zakończenie zajęć dzieci z grupy „leśna polana”  wcieliły się w role rolnika i w doniczkach zasiały kukurydzę oraz  pszenicę.

22 marca „Światowy Dzień Wody” – wspólnie odkrywamy tajemnice wody .


Ten dzień miał na celu uświadomienie znaczenia wody w przyrodzie oraz konieczności jej oszczędzania; zainteresowanie dzieci problemem pozyskiwania wody pitnej oraz rozwijanie zainteresowań z ekologią poprzez wykonywanie doświadczeń z wodą. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny, pt. „Niezwykła podróż kropelki”.  Następnie panie wychowawczynie  zaprosiły dzieci  z grupy „leśna polana” oraz „borowiki” do udziału w zabawach badawczych, tj. „Czy woda potrafi przejść z pojemnika do pojemnika?”, „Zniszczona powłoka wodna”,  „Bąbelki z automatu”,  „Tęcza na talerzu”, „Kolorowe bąbelki”. Poprzez zabawy badawcze dzieci z obydwóch grup ćwiczyły umiejętność wnioskowania o  zjawiskach na podstawie obserwacji i doświadczeń.
Dzieci z obydwóch grup  wiedzą, że woda jest  niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, dlatego też nie marnujmy wody!


Wizyta dzieci z grupy "Leśna Polana"  w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich
w Nowych Skalmierzycach

Wiosna już nadchodzi,
zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozi,
śniegiem prószy jeszcze.
Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno,
dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy.
Odpłyń wraz z lodami,
daleko do morza,
niechaj wreszcie przyjdzie
do nas wiosna hoża.
 
W dniu 14 marca, dzieci z  grupy „Borowiki” oraz „Leśna Polana”  wraz z paniami wychowawczyniami dużo wcześniej rozpoczęły  przygotowania do nadejścia wiosny.  Dzieci z „Leśnej  Polany” oraz „Borowiki”  zostały podzielone na dwie grupy,  przystępując do wykonania kukły Marzanny. Bardzo dużo radości i zaangażowania wykazały dzieci podczas jej wykonywania. W trosce o środowisko kukłę zrobiły dzieci z materiałów, tj.  papier toaletowy,  rolki po papierze toaletowym, gazety, szary papier itd.
Celem spotkania była również integracja dzieci z grupy młodszej ze straszą grupą we wspólnych zabawach ruchowych, wykonywaniem marzanny,  zapoznawaniem z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny , rozpoznawaniem i nazywaniem zwiastunów wiosny oraz wspólnym śpiewaniem piosenek.
Spotkanie bardzo podobało się dzieciom, wszyscy bawili się wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy dzieci."Dzień Kobiet"
    "Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 
        I pierwszy promień bliskiej wiosny. 
    Dzień bez kłopotów i bez trosk. 
Dużo radości. 

        Dla mamy, Pani, dla dziewczynek, 
                W domu, w przedszkolu, na wycieczce. 
     Każdego dnia dobry uczynek - 
    To jest od chłopców upominek."
8 marca to wyjątkowy  dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w  grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków dla dziewczynek. Chłopcy również otrzymali od dziewczynek drobne upominki.
 Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych upominków dla dzieci.


"Zabawy z literkami"
"Kodowanie na dywanie"
Wielką atrakcją dla dzieci były zadania z matą do kodowania. Zakodowane zadania były dla dzieci ogromnym wyzwaniem, z którymi radziły sobie świetnie. Zajęcia z matą do kodowania aktywizują dzieci do samodzielnego działania oraz uatrakcyjniają nauką poprzez zabawę. WYCIECZKA DO CASTORAMY

29 stycznia przedszkolaki z Leśnej polany brały udział w warsztatach plastyczno- technicznych  zorganizowanych przez CASTORAMĘ. Dzieci wykonały z gotowych drewnianych elementów  lokomotywę z wagonikiem a następnie pomalowały ją używając kolorowych farb do drewna. Przedszkolaki  otrzymały pamiątkowe dyplomy , drobne prezenty oraz słodki poczęstunek . Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Na koniec podziękowały za miłe spotkanie i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.


 "Dla Babci i Dziadziusia"

Wanda Chotomska

Dla kogo ta laurka,
W słońcu, zieleni, chmurkach?
Dla kogo każda wnuczka,
Dla kogo każdy wnuczek,
Maluje dzisiaj kwiaty,
Przynosi upominek?
Dla kogo jest ten wierszyk,
I życzenia od dzieci?
Już wiecie? Oczywiście
Dla wszystkich babć i dziadków
Na świecie!„W zdrowym ciele zdrowy duch, 
to zapewni Ci tylko ruch. 
I dlatego ćwicz wytrwale, 
byś się poczuł doskonale”.

Jedną z najciekawszych form ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe, w których udział biorą drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo. Zasady „zdrowej” rywalizacji zajęć mają istotny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka.

Dzieci z grupy „leśna polana” wraz z dziećmi z grupy „konwaliowa” wzięły udział w zabawach ruchowych z elementami  rywalizacji z wykorzystaniem piłek, szarf, kijów do hokeja oraz taczek.  Zabawy z elementami rywalizacji międzygrupowej przyczyniły się do kształtowania takich cech motorycznych jak: szybkość, zwinność, zręczność. Rywalizacja rozbudziła w dzieciach radość oraz swobodę, była dopingiem do intensywnego wysiłku fizycznego.


WIGILIA

18 grudnia jak co roku odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia przedszkolna. Tradycyjnie dzieci dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia. Następnie mogliśmy zjeść wspólnie wigilijne potrawy. Po posiłku śpiewaliśmy kolędy przy choince.

Violetta Ławniczak  i  Monika Mikołajczyk
„Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina

że Panna Czysta porodziła Syna…”

Tą kolędą 17 grudnia dzieci  6- letnie z Sali leśna polana rozpoczęły „Jasełka” dla swoich rodziców.

Po występie dzięki życzliwości rodziców mogliśmy spędzić miło czas przy kawie i ciastku. Za piękny występ przedszkolaki  otrzymały upominki od rodziców , rodzice dostali od dzieci kartkę świąteczną  z życzeniami , którą sami wykonały. Dziękujemy bardzo rodzicom za przygotowanie strojów na „Jasełka” i życzymy radosnych świąt w gronie najbliższych.

Violetta Ławniczak i Monika Mikołajczyk


"Ozdabiamy świąteczne pierniki"
Święta Bożego Narodzenia to święta pełne radości oraz  obfitujące w tradycje i zwyczaje, które chcemy przekazać dzieciom.  Czas przedświąteczny jest cudowny i wprowadza nas w magię świąt. Właśnie z tej okazji dzieci dekorowały pierniczki wcześniej upieczone przez nasze panie kucharki. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy, ozdabiając pierniczki polewami, cukrowymi ozdobami oraz kolorowymi posypkami. „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

„Mikołajki”

W dniu 6 grudnia dzieci z grupy  „leśna polana” wraz z dziećmi z grupy „borowikowa”   świętowały Mikołajki. Zabawę mikołajkową rozpoczęliśmy od odczytania listu od Świętego Mikołaja.  W liście znajdowały się wskazówki  i zadania, które dzieci miały wykonać. Zadania, jakie wykonywały dzieci to:  układanie  puzzli w grupach,  tańczenie  do piosenki „Jingle Bells” oraz  udział   w zabawach muzyczno-ruchowych. Były również zadania sprawdzające wiedzę dzieci na temat Mikołaja i zimy. Była również praca plastyczna, w której dzieci tworzyły postać Świętego Mikołaja .

Do dzieci również przybył Święty Mikołaj z prezentami. Długo oczekiwany gość wywołał  uśmiech na twarzach przedszkolaków. Święty Mikołaj został zaproszony przez dzieci do wspólnego śpiewu. Dzieci  z ogromną radością  zaprosiły Świętego Mikołaja  za rok,  obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.20 listopada- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
…mówiłem nie do dzieci, a z dziećmi, mówiłem nie o tym, czym chcę, aby były, ale czym one chcą i mogą być...   (Janusz Korczak )Powiedz mi, a zapomnę, 

 pokaż - a zapamiętam, 

 pozwól mi działać, a zrozumiem!" 

Konfucjusz

„Mamo, tato wykonajmy wspólny eksperyment”

Dzieci już od urodzenia  są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Zabawy badawcze dostarczają dziecku niezliczonej ilości przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk.

Przedszkolaki z „leśnej polany”  mieli okazję wykonać w domu eksperyment   wraz z rodzicami. Każde dziecko otrzymało w woreczku strunowym szyszkę wraz z opisem wykonania eksperymentu.

Do wykonania eksperymentu z szyszką potrzebne było:

- szyszka,

- kubeczek z wodą

 Sprawdźmy co się stanie, gdy otwarta szyszka zostanie na kilka godzin w wodzie, a potem co z niej będzie, gdy ją wysuszymy.

Wnioski  z wykonanego eksperymentu wysłane przez mamę i Kubę: „Po zamoczeniu szyszka była otwarta,po godzinie w wodzie zamknęła się. Wyjęliśmy ją z wody na ręcznik papierowy i położyliśmy na ciepłym kaloryferze do wyschnięcia. Kiedy po kilku godzinach wyschła-szyszka wróciła do pierwotnego stanu czyli otworzyła się”.

Serdeczne podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w wykonanie eksperymentu wraz z dziećmi.


„Poznajemy zawody- aptekarz”

W dniu 17 października wybraliśmy się na wycieczkę do apteki „Stylowa” w Nowych Skalmierzycach. Celem naszej wycieczki było bliższe poznanie wyglądu i wyposażenia apteki oraz poznanie pracy aptekarza.

Po dotarciu na miejsce przywitali nas pracownicy apteki, którzy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy. Pan farmaceuta wytłumaczył dzieciom, co to jest recepta, jak ją można realizować i kto może leki kupować. Następnie dzieci zostały zaproszone do specjalnego pomieszczenia, w którym sporządzane są leki recepturowe na podstawie recepty lekarskiej.

Przedszkolaki dowiedziały się również, że zostanie farmaceutą to długa i ciężka droga, a praca w aptece jest bardzo ważna oraz odpowiedzialna.

W ramach podziękowania dzieci wręczyły pracownikom kartkę oraz pięknie wykonane przez siebie rysunki.


Dzień pieczonego ziemniaka”

W dniu 10.10.2018 r. dzieci z grupy „leśna polana” oraz „wrzosy” wraz z rodzicami i swoimi paniami wychowawczyniami obchodziły „Święto pieczonego ziemniaka”. Przy tak pięknej i słonecznej pogodzie bawiły się nie tylko dzieci ale również rodzice dla których zostały zorganizowane „ziemniaczane konkurencje”. Jedną z konkurencji, która wywołała dużo radości na twarzach rodziców i dzieci było poszukiwanie skarbów ukrytych w piaskownicy, którymi oczywiście były... ziemniaki. Powstały również ziemniaczane cudaczki, które zostały wykonane przez rodziców z dziećmi. Posadziliśmy również jarzębinę z okazji „Święta Drzewa”, jako znak, że jesteśmy miłośnikami przyrody.Na zakończenie wszyscy zajadali się ziemniakami prosto z ogniska oraz potrawami przygotowanymi przez rodziców.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu potraw, za piękne udekorowanie stołów oraz wspaniałą, wspólną zabawę.


Wycieczka do "Parku Olbrzymich Owadów"
W dniu 11 października 2018r. wybraliśmy się do Parku Olbrzymich Owadów    w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zwiedzały park  z przewodnikiem, zobaczyły wielkie owady, poznały ich nazwy, wygląd oraz cechy charakterystyczne niektórych z nich. Uatrakcyjnieniem całej wycieczki była oczywiście przejażdżka kolejką po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego. 
Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do naszego przedszkola. 


"Pyszne wypieki według przepisu babci Kuby"
Jednym z zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" , jest wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy  "Według przepisu babci lub dziadka". W tym celu zaprosiliśmy babcię naszego Kuby  do przedszkola, aby wspólnie wykonać regionalną potrawę. 
Celem naszego spotkania było przybliżenie dzieciom zwyczajów i tradycji naszego regionu  oraz wykonanie faworków według przepisu babci. Zaproszony gość przybył do nas w pięknym regionalnym stroju, a spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. 

Serdecznie dziękujemy babci Kuby za mile spędzony czas oraz za wspólne wykonanie faworków.


"Wymiana pocztówkowa"

Wymiana pocztówkowa polega na nawiązaniu kontaktów z wybranymi przedszkolami z całej Polski poprzez wysyłanie pocztówek, które mają na celu promowanie własnego regionu i przedszkola. W dniu 05.10.2018r. wybraliśmy się na pocztę w celu wysłania przygotowanych przez nas  pocztówek do przedszkoli z którymi nawiązaliśmy kontakt. Otrzymane pocztówki z innych przedszkoli umieszczone zostaną na mapie Polski. Wspólnie z dziećmi   będziemy odnajdywać  na mapie miejsce, w którym znajduje sie współpracująca placówka."Przedszkolaki poznają ciekawe zawody - dentysta"

Dnia 12 września 2018 r. odwiedziliśmy pobliski gabinet stomatologiczny, Państwa Karolewskich. Celem naszej wycieczki było poznanie zawodu jakim jest dentysta oraz uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej. Pani stomatolog Karolewska przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, opowiedziała na czym polega praca dentysty i jak wygląda wizyta w gabinecie stomatologicznym. Następnie została przeprowadzona pogadanka na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. “dużej szczęki”.

Serdecznie dziękujemy babci Kasi za miłe przyjęcie nas do swojego gabinetu stomatologicznego.


"Witaminowy, kolorowy tydzień u dzieci z grupy -leśna polana"

„Zabawy językiem migowym”

W grupie „leśna polana” odbyły się pierwsze zajęcia z języka migowego. Nauka języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale przede wszystkim wskazanie im nowego, alternatywnego porozumiewania się z ludźmi. Ucząc dziecko od najmłodszych lat tolerancji, szacunku do ludzi różniących się od nas samych.

Piękne, słoneczne wakacje już za nami. Dzieci z grupy "leśna polana"  wróciły do przedszkola wypoczęte, roześmiane, szczęśliwe, że mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami, gotowi do pracy, zabaw oraz  nowych wyzwań. 
Nasze 6 -latki przypomniały sobie i utrwaliły zasady bezpieczeństwa jakie należy przestrzegać w sali oraz na placu przedszkolnym. 
Tradycją naszej grupy jest świętowanie urodzin, dlatego też już na początku roku szkolnego pojawił się w naszej grupie  kalendarz urodzinowy dzięki którym każde dziecko będzie wiedzieć w jakim miesiącu ma urodziny i który z jego kolegów bądź koleżanek również. 
Życzymy dzieciom miłych, radosnych chwil w przedszkolu, a rodzicom owocnej współpracy. Galeria Zdjęć