Czwartek, 22.4.2021
Name days: Łukasz / Kaja / Teodor
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

3-latki z sali leśna polana

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Honorata Karpisiewicz, Małgorzata Brudzeńska, Danuta Albrecht


Wielkanocne przygotowania.

W tym ciężkim czasie pracujemy zdalnie, dziękujemy Wam Kochani Rodzice za wsparcie i współpracę. To w jaki sposób nasze dzieci przygotowywały się da Świąt Wielkanocnych można obejrzeć w filmie poniżej. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że spędzając czas w domu korzystacie z naszych propozycji zabaw.


Dzień kobiet 

Dnia 8 marca jak co roku święto obchodzą duże i małe kobiety i tak tym razem też  było w naszej grupie. Nasi chłopcy są dżentelmenami i swoim koleżankom złożyli najserdeczniejsze życzenia oraz ładnie się razem bawili.

W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy rodzicom za upominki oraz mamie Oliwki za słodką niespodziankę i baloniki które umiliły nam zabawę.

Kucharz
Miniony tydzień w leśnej polance był bardzo pracowity, dzieci poznawały tajniki pracy kucharza oraz przedmiotów potrzebnych mu do pracy. Podczas zabaw tematycznych dzieci wcielały się w role kucharzy oraz gości.
W końcu same mogły wcielić się w poznany zawód, przygotowując samodzielnie swoją własną pizzę.
Wszyscy spisali się na medal.


Kosmos
W minionym tygodniu nasze przedszkolaki poznawały tajemnice kosmosu. Podczas zajęć samodzielnie wykonały makietę kosmosu oraz rakiety kosmiczne, które posłużyły nam do późniejszych zabaw. Dzieci zapoznały się z wyglądem słońca, księżyca, gwiazd, rakiety kosmicznej oraz strojem astronauty a także zobaczyły bajkę edukacyjną o kosmosie. Podczas zajęć z j. angielskiego nazywaliśmy poszczególne elementy z naszej makiety oraz bawiliśmy się przy piosence " Zoom zoom we're going to the Moon".

 
Królowa Śniegu
W ramach innowacji pedagogicznej pt." Sensoryczna moc bajek" nasze przedszkolaki poznały kolejną baśń pt. "Królowa Śniegu ". Groźna Królowa- to ta, która na krótką chwilę wszystko w lód zamieniła, a chłopca w swym zamku uwięziła. Jego przyjaciółka Gerda, odszukać go chciała- po drodze wiele przygód różnych miała...
Nasze przedstawienie przeniosło naszych małych widzów w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Działając na wyobraźnie dziecka, przekonująco opowiadało o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem.


Serdeczne gratulacje składamy Nikoli z grupy leśna polana, 
która wykonała kartkę walentynkową na  ogólnopolski konkurs plastyczny pt. " Serduszko puka w rytmie cza cza".
BAL KARNAWAŁOWY
W naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od samego rana pojawiały się w naszej grupie kolorowe postacie.  Dzieci przebrane w różnokolorowe stroje świetnie się bawiły a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańców. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym maluszkom , a to było głównym celem naszego balu :)
WALENTYNKI - dzień zakochanych.

Świętując ten dzień dzieci dowiedziały się co to jest miłość i w jaki sposób można okazywać uczucie. Poznały symbol miłości - serce i razem się bawiły, ucztowały w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych strojów w kolorach miłości, za co dzieci otrzymały słodkie serduszkowe lizaki. Dziękujemy również rodzicom Alicji i Oli oraz rodzicom Marcela za serduszkowe czekoladki, lizaczki i baloniki dla dzieci, które umiliły i osłodziły im celebrowanie Walentynek.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Kochana Babciu! Kochany Dziadku!
To ja Wasz wnuczek!
Dziadku Ty uczysz mnie różnych sztuczek!
Babciu a Ty robisz mi pyszne placuszki,
lub dajesz prezenty i słodkie paczuszki!
Życzę Wam Zdrowia i dużo siły,
by wszystkie dni słoneczne były!
Całuję oraz ściskam mocno,
wnuki tak bardzo szybko rosną!

Drodzy rodzice i drodzy dziadkowie, film z przedstawienia dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka zostanie wkrótce przesłany na naszego grupowego maila. Pozdrawiamy :)Laureatka konkursu zorganizowanego przez Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej GiM Nowe Skalmierzyce

pt. "Portret Świętego Mikołaja". Gratulujemy Lilianna :)

Przekierowanie na stronę fb CK Nowe Skalmierzyce - kliknij tutaj

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach :) Miłej zabawy i powodzenia :)


" Zima, zima , zima..." 

Słowa tej piosenki zachęcają dzieci do wspaniałej zabawy na śniegu. Dlatego, gdy tylko spadł pierwszy  śnieg mieliśmy wspaniałe warunki, do zabaw na świeżym powietrzu. Zanim jednak dzieci zaczęły się bawić, wspólnie przypomniały siebie zasady bezpiecznej zabawy. Nawiązując do tematu tygodnia  " Zima, zima, zima bezpiecznie spędzam czas" na naszych zajęciach postanowiliśmy stworzyć własny " sztuczny śnieg", ulepiliśmy bałwanka i nazywaliśmy w j. angielskim wszystkie jego części a także bawiliśmy się przy piosence " I'm a little snowman", z kaszy manny wykonaliśmy przepiękne śnieżynki, nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych przy piosenkach.

Rozstrzygnięcie konkursu, pt. „Pacynka, kukiełka czyli bawimy się w teatr”

Dnia 25 stycznia 2021 r. w naszym przedszkolu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu, pt. „Pacynka, kukiełka czyli bawimy się w teatr", w ramach którego dzieci z grupy „leśna polana”, „poziomki”, „jagody” we współpracy z rodzicami oraz dziadkami miały za zadanie stworzyć własną kukiełkę lub pacynkę, przedstawiającą bohatera wybranej bajki.

Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie wykonane prace były na wysokim poziomie, zachwycały pomysłowością oraz różnorodnością technik.

Przedszkolaki, rodzice oraz dziadkowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i ogromnym talentem plastyczno-technicznym.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

Monika MikołajczykWIGILIA

Boże Narodzenie to święto obchodzone w sposób szczególnie uroczysty, gdzie przy wigilijnym stole zasiada rodzina. Nasza przedszkolna rodzina zgromadziła się w piątek 18 grudnia na uroczystej wigilii przedszkolnej.

Pięknie przystrojone stoły, nakryte bielutkimi obrusami, na stołach stroiki, serwetki, składanie życzeń a w tle nuty pięknych kolęd...to chwile, które zapadną nam w pamięci na długo.

Składamy najserdeczniejsze życzenia, by w tym wyjątkowym dniu w Państwa domach nie zabrakło wzajemnego zrozumienia, rodzinnego ciepła i prawdziwej miłości. By Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia spędzone były w rodzinnej atmosferze a Nowy rok 2021 przyniósł zdrowie i szczęście.

Małgorzata Brudzeńska

Honorata Karpisiewicz
" Jarzębinkowa przyroda w 4 porach roku"


W ramach innowacji pedagogicznej pt. " Jarzębinkowa przyroda w 4 porach roku"  nasze maluszki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Poznały założony w ogródku przedszkolnym- zakątek meteorologiczny,  zapoznały się z wyglądem i przeznaczeniem kompasu, barometru, wiatromierza, przyrządem służącym do pomiaru deszczu, termometrem, oraz stworzyły  w formie obrazkowej KALENDARZ POGODY. Podczas pobytów na świeżym powietrzu utrwalaliśmy także znajomość przedszkolnego regulaminu placu zabaw oraz wykorzystywaliśmy piękną pogodę do zabaw takich jak : " Raz ,dwa , trzy Baba Jaga patrzy".  
Teatrzyk pacynkowy- " Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków"

W ramach innowacji pedagogicznej pt. " Sensoryczna moc bajek" dzieci z leśnej polanki po raz kolejny uczestniczyły w teatrzyku pacynkowym przygotowanym przez p. Małgosię i p. Monikę  pt. " Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków". 
Przedszkolaki poznały historię młodej królewny , ale także otrzymały kilka ważnych zasad bezpiecznego zachowania się ( od osób nieznajomych nie należy przyjmować żadnych prezentów, nie wolno im ufać). Dzieci świetnie się bawiły i nagrodziły Panie gromkimi brawami.
Wiele radości sprawiła dzieciom również zabawa sensoryczno-motoryczna pt. " Pracowite krasnoludki". 
Materiały potrzebne do zabawy: klamerki, kolorowe pomponiki, 2 małe pudełka z otworem .
Zadaniem dziecka jest wyciągnięcie klamerką pomponików z pudełka i układanie ich w drugim pudełku. 
Zachęcam również do utrwalania kolorów podczas zabawy w j. angielskim ( red, yellow, green , blue, pink). Życzę miłej zabawy :)
Pasowanie na Przedszkolaka

Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza i jakże wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z edukacją. Dzień 8 grudnia na długo pozostanie w pamięci dzieci. Z uśmiechami na twarzach maluszki zaśpiewały piosenki a po części artystycznej ,złożyły ślubowanie, w którym obiecały : zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać Pani, pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.

Następnie Pani Dyrektor za pomocą dotknięcia " magicznym lizakiem" każdego malucha- dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego przedszkolaka. Miłym akcentem było wręczenie naszym dzieciom dyplomów , które z pewnością będą wspaniałą pamiątką z najmłodszych lat pobytu w przedszkolu.MIKOŁAJKI

4 grudnia okazał się dniem pełnym wrażeń. Już od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego Mikołaja nasłuchując okrzyku" ho, ho, ho!". Za każdym razem, gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, a w progu stanął On... Święty Mikołaj. Gdy zasiadł wygodnie w fotelu nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment ...wręczenia prezentów. Mikołaj dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana chętne dzieci. Maluszki w ramach podziękowań za przybycie zaśpiewały dla Mikołaja piosenkę. Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone.

Dzień pluszowego misia

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, wszystkie tak samo kochane i uwielbiane przez dzieci. Chociaż tego dnia pluszowe misie pozostały w domu , to jednak dzieci mogły pokazać swoje misie w formie prezentacji zdjęć, za przesłanie, których bardzo serdecznie dziękuję Rodzicom :) W tym dniu uczestniczyliśmy w wielu konkursach i zabawach polsko- angielskich, wykonaliśmy opaski pluszowego misia, spotkaliśmy się on-line z misiem Eddim i poznaliśmy jego dom oraz zwyczaje w j. angielskim. Poznaliśmy także różne gatunki misiów oraz rozpoznawaliśmy te najsłynniejsze z bajek.

Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe świętowanie zostanie we wspomnieniach naszych przedszkolaków na długi czas. Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż - a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!"

Konfucjusz

„Przedszkolak badaczem i odkrywcą”

Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.

 W ramach innowacji pedagogicznej, pt. „ Jarzębinkowa przyroda w czterech porach roku” maluchy z grup „leśna polana” oraz „poziomkowa” wzięły udział w zabawach badawczych, tj. „Znikająca skorupka”, „Wulkan”, „Lampa lawa”, „Tęcza cukierków”, „Rozkwitający papierowy kwiat”. Z wielkim zaciekawieniem odkrywali tajniki kuchennych eksperymentów. Po każdej zabawie badawczej panie nauczycielki omówiły z dziećmi wnioski płynące z przeprowadzonych obserwacji oraz doświadczeń.
Takie eksperymenty są świetnym pomysłem na wspólną zabawę dlatego też zachęcamy rodziców do zabaw badawczych ze swoimi pociechami.
Załączamy link z zabawami badawczymi.

Zabawy badawcze - kliknij, aby otworzyć.


Dzień drzewa

W naszej grupie wspólnie obchodziliśmy Święto drzewa. W tym dniu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o największej roślinie na ziemi : jak rosną, ile mają lat oraz jak ważną rolę odgrywają w świecie przyrody. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały odznaki przyjaciela przyrody.JESIENNE ZABAWY

W świecie zmysłów- sensoryczne rękawiczki.

Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy kolorowe gniotki. Do ich przygotowania użyliśmy makaronu, kaszy manny, mąki, ziaren grochu, fasoli, ryżu, ciecierzycy. Najważniejsze, żeby materiał był różnorodny.

Dzieci samodzielne wypełniały rękawiczki i od razu zauważyły, że każdy z materiałów zachowuje się inaczej, jedne były bardziej plastyczne a drugie mniej a co najważniejsze dawały całkiem inne doznania dotykowe.

Jesień to również znakomita pora roku na zabawy kasztanami :)


WIRUSOM MÓWIMY STOP!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
Do akcji ŚWIATOWEGO DNIA MYCIA RĄK przyłączyły się także dzieci z grupy " leśna polana". Celem obchodów dnia jest uświadamianie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem i wieloma chorobami. To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie wykonywaliśmy eksperymenty z mydłem i wodą, bawiliśmy się przy piosence " Wash your hands" oraz wykonaliśmy plakat " Przedszkolaki czyste ręce mają". Światowy dzień mycia rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewnie umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
Zabawa sensoryczna „Ciasteczka dla babci”

Przepis na domową ciastolinę:

•         2 szklanki mąki,

•       1 szklanka soli,

•       2 łyżki oleju roślinnego,

•       2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

•       1,5 szklanki gorącej wody

Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą a masa zrobi się zwarta i elastyczna.

 

Babcia placek ugniatała,
( ugniatamy ciastolinę)
wyciskała, wałkowała
(przesuwamy na płasko obie rączki jednocześnie)
raz na prawo, raz na lewo
(przesuwamy dłonie)
Potem trochę w przód i w tył,
żeby placek równy był.
Cicho...cicho... placek rośnie
(dziecko kładzie dłonie na ciastolinie)
w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony
(stukanie paluszkami w ciastolinę)
każdy brzuch będzie rósł.


W ramach Innowacji pedagogicznej " Sensoryczna moc bajek" nasze maluszki uczestniczyły w przygotowanym przez p. Monikę Mikołajczyk oraz p. Małgorzatę Brudzeńską teatrzyku kukiełkowym pt. " Czerwony Kapturek". Bohaterowie przestrzegali dzieci przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych oraz ukazali jak bardzo ważne jest słuchanie rodziców.
Dzień chłopca

Od najmłodszych lat, uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które w naszej grupie odbyło się 30 września. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: dziewczynki i chłopcy. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji , radości i dobrej zabawy. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu się całej grupy. Chłopcy otrzymali od dziewczynek krawaty " Super chłopak" oraz piękne prezenty, pamiętali tym samym o dziewczynkach i im także wręczyli upominki. Wszystkim dzieciom życzymy dużo uśmiechu, radości i wspaniałych przyjaciół. Rodzicom dziękujemy za wspaniałe podarunki oraz balony :)


PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ ZNAKI DROGOWE

W ostatnim czasie nasze maluszki poznawały zasady ruchu drogowego. W naszej sali wspólnie stworzyliśmy  małe miasteczko drogowe, ćwiczyliśmy prawidłowe przejście przez ulicę w miejscach oznakowanych ( sygnalizacja świetlna, pasy, znaki drogowe), bawiliśmy się w zabawę „ samochody”, „ kolory”, wyodrębnialiśmy ze zbioru te ,które są na sygnalizatorze świetlnym i utrwalaliśmy poznane wcześniej zasady. Na zajęciach z języka angielskiego poznaliśmy pierwsze kolory: red, yellow and green. Podczas zabaw ruchowo- naśladowczych bawiliśmy się przy piosence „ Red says STOP” oraz wykonaliśmy własny sygnalizator świetlny.


Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Od 1 września nasza sala tętni życiem. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego był dla wszystkich wielkim przeżyciem.  Najmłodsi z nutką niepewności poznawali swoją sale, kolegów i panie. Po krótkiej chwili wątpliwości i obawy,  u przedszkolaków na buzi zagościł szeroki uśmiech. Pierwsze tygodnie w przedszkolu upłynęły nam na wspaniałej zabawie, ale również na rozwijaniu nowych umiejętności oraz poznawaniu wielu ciekawych zjawisk, poprzez różnego rodzaju zabawy dydaktyczne oraz wspólne rozmowy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom i Państwa zaufaniu czas spędzony w przedszkolu będzie dla dzieci beztroską przygodą służącą poznawaniu i rozumieniu świata.

Małgorzata Brudzeńska

Honorata Karpisiewicz
Galeria Zdjęć